Elon Musk chystá zpoplatnit nové účty na sociální síti X

Majitel sociální sítě X, Elon Musk, má nápad, jak si poradit se záplavou falešných účtů, kteří dennodenně bombardují sociální sítě, včetně té jeho. Pro nové uživatele sociální sítě X zavede poplatek po dobu tří měsíců. Tímto krokem si slibuje pročištění sítě. Po uplynutí tří měsíců budou noví uživatele moci přidávat příspěvky zdarma. Původně tento poplatek zamýšlel pro všechny uživatele tehdejšího Twitteru, ale nakonec si to americký miliardář rozmyslel.

Jediná možnost, jak bojovat s boty

Placené členství je podle Elona Muska jedinou možností, jak bojovat s armádou botů. Boti velmi jednoduše obcházejí ověřovací systém ověření, a na sociálních sítích dělá nepořádek. Virtuální prostor zaplňuje zbytečným a otravným spamem, nenávistným obsahem, šířením nejrůznějších dezinformací, a v neposlední řadě se snaží ovlivňovat i nejrůznější volby. Zavedení poplatků v zanedbatelné výši podle Muska povede k pročištění sítě od botů. Každý nový účet musí mít zaregistrovanou univerzální platební metodu, což znemožní tvůrcům diverzitu účtů. V současnosti není jasné, jak vysokou částku hodlá Musk zavést.

Předplatná na X

Sociální síť X má zavedena tři typy předplatného, přičemž je stále možné využívat ji zadarmo. Jednotlivá roční předplatná:

  • Basic (862 Kč) – reklamy se zobrazují jako u bezplatného účtu, nabízí řadu pokročilých funkcí (skrytí lajků, editace příspěvků…).
  • Premium (2 263 Kč) – počet reklam snížen o polovinu, nabízí další pokročilé funkce i finanční odměny za populární příspěvky.
  • Premium+ (4 525 Kč) – zbaví vás všech reklam a odemyká všechny pokročilé funkce.

Od převzetí společnosti Muskem došlo ke snížení zisků z reklam až o polovinu. Řada společností omezila nebo zcela opustila od reklam na sociální síti X, a proto z tohoto důvodu cílí Musk na předplatné, které stejně musel splnit kvůli regulím EU.

Problém celého internetu

X není jediným místem, kde se potýkají uživatelé s fake účty a boty. Najdete je defakto úplně všude, vynalézavost podvodníků nezná mezí. S nástupem umělé inteligence se jejich praktiky a úsilí zvýšily. ChatGPT způsobil poprask ve světě a kromě světlých stránek, má i své temné, když jeho služeb zneužívají různí podvodníci, kteří díky AI získávají různé kódy a nechávají si generovat podvodné zprávy. S podvody se setkáváme každý den bez ohledu na prostředí. Podvodné zprávy v e-mailech, SMS zprávách, na sociálních sítích (Facebook, Instagram, X, Telegram…) na různých messengerech typu WhatsApp apod. Hrozbou jsou také deep fakes, tedy fotky nebo videa vygenerované umělou inteligencí. V neposlední řadě může způsobovat také psychickou újmu, když některé AI programy dokážou vygenerovat odhalené snímky lidí.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/musk-chce-novym-uzivatelum-socialni-site-x-zpoplatnit-prispevky-1415059https://www.independent.co.uk/business/x-may-start-charging-new-users-to-post-says-elon-musk-b2529418.htmlhttps://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-sit-x-uz-nebude-pro-nove-uzivatele-zadarmo-40468126

Náhledové foto: Pexels