Sociální síť TikTok žaluje americkou vládu

Spor mezi americkou vládou a sociální sítí TikTok, kterou vlastní čínská společnost ByteDance, trvá několik let. Čínské společnosti se nelíbí nově podepsaný zákon Joea Bidena. Zákon se pokouší přimět prodat sociální síť TikTok do devíti měsíců, jinak dojde k jejímu zákazu na celém území USA. Jak předpokládá agentura AP, mohl by to být začátek vleklého právního sporu mezi čínskou společností ByteDance a americkou vládou.

Zákon porušuje americkou ústavu

Čerstvě podepsaný zákon údajně porušuje americkou ústavu a je nerealizovatelný z obchodního, technologického i právního hlediska. Veškerá snaha, včetně tohoto zákona, je podle tvůrců TikToku marná. Sociální síť TikTok nehodlají v žádném případě prodat, a navíc proti prodeji se staví i Peking. Zákon stanovil termín do 19. leden 2025, do kterého může dojít k prodeji. Pokud by přesto došlo k jednání o transakci, získal by čínský tvůrce další tři měsíce na dokončení transakce. Pokusů o zakázání TikToku bylo v minulosti mnoho, ještě za prezidentské éry Donalda Trumpa. Ten změnil svůj postoj vůči zákazu TikToku, přičemž nepodceňuje otázku bezpečnosti.

Spor mezi TikTokem a americkou vládou

V americké vládě panují velké obavy z toho, že by Čína prostřednictvím této aplikace mohla získat cenné informace a údaje o amerických obyvatelích a ovlivňovat je. Unikátní algoritmus od společnosti ByteDance, který je navržen v sociální síti TikTok, může sloužit k cílené manipulaci. I z těchto důvodů došlo k zákazu používání této sociální sítě mezi státními zaměstnanci a vládě. Po vzoru USA se inspirovaly i další země, včetně České republiky. Sociální síť TikTok používá v USA okolo 170 milionů lidí.

K úplnému zákazu sociální sítě se odhodlal Nepál. V Afghánistánu je celoplošný zákaz od roku 2022, společně s videohrou PUBG. Obě dvě aplikaci mají podle Talibánu negativní dopad na mladistvé. V Pákistánu dokonce došlo na zákaz aplikace v minulosti čtyřikrát.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/tiktok-amerika-cina-zakon-ban.A240503_125252_eko-zahranicni_klakhttps://www.reuters.com/legal/tiktok-bill-sets-up-fight-over-free-speech-protections-us-constitution-2024-03-14/https://apnews.com/article/tiktok-bytedance-ban-china-india-376f32d78861e14e65ec4bc78e808a0d

Náhledové foto: Pixabay