Snížení valorizace důchodů: Smutná nezbytnost po řádění koblihového gangu

01_duchod2

V poslední době se prakticky neustále v médiích probírají důchody. Ve Sněmovně se bude probírat červnová valorizace penzí. Konkrétně půjde o její snížení. Stát potřebuje šetřit, a tak důchodcům na navýšení penzí sáhne. Bohužel vcelku logický tah. Jaké jsou příčiny takovýchto škrtů a jak to s valorizací důchodů vlastně bude? Na obě otázky a mnohé další se pokusíme odpovědět v následujících řádcích.

Příběh o panu Chcimírovi

Právě on tady jistou dobu vládl a každému důchodci štědře rozdal 5000 korun. Jen tento výdaj přesáhl miliardu korun. Proč tyto peníze nedostaly třeba matky samoživitelky nebo mladí manželé? Že by se nejednalo o voličskou základnu pana Chcimíra? Důchodci dostali také speciální cestovatelské ceny na hromadnou dopravu a nakupovali jsme levné čínské roušky. Vznikla spousta seker, které se přidaly k těm předchozím.

Okrádání důchodců? Spíše nutnost

Seniorům bude průměrně upřeno nějakých 1000 korun za měsíc. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury se jedná o jakousi mezigenerační solidaritu. Porovnává průměrnou výši důchodu a průměrnou hrubou mzdu. Od roku 2006 se pohyboval poměr okolo 40 až 41 %. V době, kdy přišla k moci tato vláda, činil 40,2 %. Nyní se dostáváme k 50 %. Během dvou let je tedy nárůst poměru desetinásobný.   

Varování Národní rozpočtové rady nebral zřejmě ministr v potaz

Další zajímavá situace. Národní rozpočtová rada varovala před tím, že mimořádná valorizace bude skrze vysokou inflaci nutností. Tehdy se hovořilo o výdaji ve výši 20 miliard korun. Na to reagoval ministr financí tak, že by to rozpočet ustál. Nyní je tomu jinak. Proč? Protože skutečné výdaje by činily okolo 35 miliard a další rok kolem 60 miliard. Toto už podle ministra financí není hratelné. Nyní se počítá s výdajem kolem 15 miliard.

Jestliže by se nic nedělo, nejspíše by se schodek důchodového účtu prohloubil o nějakých 100 miliard korun. V době, kdy je třeba šetřit skrze inflaci i konflikt na Ukrajině se prostě na důchodech nijak výrazně přidávat nemůže.

Zdroje info: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-stanjura-zvazujeme-zruseni-danove-slevy-na-manzele-40423962, https://ceskeduchody.cz/zpravy/ministr-zbynek-stanjura-zdaneni-duchodu-navrhovat-nebudu  

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.