Hrajete rádi fotbal na počítači? Za práva na ligy se platí miliardy

konzole

Sportovní počítačové hry patří mezi ty nejoblíbenější. Pokud jim holdujete i vy, možná vás při hraní někdy napadlo, kolik asi vydavatelé platí za to, že mohou používat jména hráčů, dresy skutečných klubů nebo symboly a názvy lig a soutěží. Odpověď je jednoduchá: platí obrovské peníze. A informace o těchto částkách skvěle ukazují, kam se herní průmysl v posledních letech posunul.

Licence jako hlavní podmínka úspěchu

Světu sportovních počítačových her vévodí série FIFA od EA Sports (nově přejmenovaná na EA Sports FC). Ne snad, že by neexistovaly jiné fotbalové hry, ale EA Sports mají něco, čemu ostatní vydavatelé zkrátka nemohou konkurovat: licence na nejlepší světové ligy a hráče. Ta ale rozhodně není zadarmo.

fotbal

Foto: Pixabay

Kolik stojí práva?

K tomu, aby EA Sports nabídly hráčům co nejintenzivnější zážitek, musí platit práva na celou řadu těch nejprestižnějších fotbalových lig a soutěží. Celková částka je neznámá, na veřejnost ale pronikla informace o tom, kolik stála práva na tu vůbec nejprestižnější (a logicky také nejdražší) soutěž vůbec: anglickou Premier League.

Za možnost využívat loga Premier League, jména klubů i podobizny hráčů nejlepší fotbalové ligy světa po dobu 6 let zaplatily EA Sports 588 milionů dolarů, to je v přepočtu téměř 13 miliard korun. Ve hře jsou samozřejmě i další soutěže jako je španělská La Liga nebo německá Bundesliga. Ty sice nebudou dražší než Premier League, i tak ale půjde určitě o další miliardy.

Pokud nejste v kontaktu se současným herním průmyslem a vnímáte jej stále jako okrajovou zábavu pro teenagery, je čas se „probrat“. Herní průmysl již z ekonomického pohledu dávno překonal ten filmový a točí se v něm těžko představitelné peníze.

Vyplatí se taková investice?

Pokud snad někoho napadla otázka, zda se firmě taková obří investice vyplatí, měl by na ní okamžitě zapomenout a ji si jí vícekrát nepokládat. Jen skrze tzv. herní mód „Ultimate Team“, který má EA Sports ve svých hrách, utržila v roce 2022 firma 1,6 miliardy dolarů, tedy asi 35 miliard korun.

Zdroje informací: https://www.spite.cz/menu/clanky/prava-na-premier-league-maji

https://kotaku.com/ea-sports-fc-fifa-premier-league-rights-deal-money-1850105985

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.