Sněmovnou prošel zákon o potravinové soběstačnosti: Výhod má minimum

Potraviny

Možná jste stihli zaregistrovat, že aktuálně prošel poslaneckou sněmovnou zákon o potravinové soběstačnosti. Mimo půtky zákonodárci také pracovali. Samozřejmě bude muset tento návrh projít ještě přes Senát a prezidenta, nicméně že by se jednalo o něco převratného, se říct bohužel nedá. V čem tento zákon vlastně spočívá a jaké jsou jeho hlavní přednosti a mínusy?  To vám prozradíme právě v tomto článku.  

Prodejci musí prodat 55 % sortimentu z ČR

Přesně toto nový zákon prodejcům nařizuje. Nejde přitom o míru nabídky, ale skutečně o to, co prodají.Mělo by to být 55 % tuzemského zboží. Po roce 2022 by měl tento poměr růst pravidelně o 3 %. Do roku 2028 bychom se měli dostat na závratných 73 %. To bezesporu není málo.

Hlavní výhoda je snad jen jedna jediná

Jestliže přijde válka, pak bychom měli mot jistou výhodu v tom, že budeme do určité míry soběstační.

Mínusů se najde spousta

Bohužel, nicméně je třeba na ně upozornit.

Konec boje s konkurencí

Naši producenti v podstatě přestanou soupeřit s konkurencí ze zahraničí, čímž logicky technologicky ustrnou. Samozřejmě se také nejspíše sníží kvalit samotných výrobků. Se zvyšující se inflací půjde nahoru také cena jednotlivých produktů.

Potraviny

Potraviny: Zdroj obrázku Pixabay.com

Větší byrokratická zátěž

Podnikatelé budou muset hlídat, co je české a co nikoli. Tím pádem se služby zdraží. S větší byrokracií se dostává poněkud většího prostoru pro korupci. další smutný fakt.

Konflikty se sousedy

Budeme-li soběstační, teoreticky nepotřebujeme naše sousedy. Ti zrovna rádi nebudou a vše může vést k nepříjemným nejen obchodním konfliktům.

Vývoj se jednoznačně zpomalí

Na trhu přežijí vždy jen ti nejlepší, ač zákon umožňuje všem dělat cokoli. Pravda je taková, že bychom mohli nakupovat za minimální peníze některý sortiment od sousedů. Budeme ho vyrábět dráž a nedokážeme se pak soustředit na to, v čem jsme skutečně dobří.

Ale budeme relativně soběstační…

Potraviny: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.