01_letiste

Pandemie vrátila pražské letiště do devadesátých let

Ještě začátkem loňského roku se zdálo, že další růst pražského letiště Václava Havla nemůže nic zastavit. Dlouhá léta platilo, že statistiky za poslední rok byly lepší než za ten předchozí. Koronavirus ale všechno změnil a během několika málo týdnů převrátil svět naruby. Letecká doprava v jeho důsledku utrpěla bezprecedentní ztráty. A ačkoliv díky očkování již možná vidíme světlo na konci tunelu, návrat do normálního stavu bude letecké dopravě trvat ještě dlouhé roky. Jak tedy vypadaly statistiky pražského letiště za rok 2020? A jak se dívá do budoucnosti?

Dramatický pokles

V roce 2020 prošlo letištěm Václava Havla 3,66 milionu cestujících. O rok dříve to bylo plných 17,8 milionu. Meziroční pokles je tak neuvěřitelných 79 %. Takovouto vytíženost mělo pražské letiště naposledy v první polovině devadesátých let. V období první vlny a prvního lockdownu se z Prahy nelétalo prakticky vůbec a pokles byl 99 %.

Dramatický meziroční pokles je samozřejmě patrný i na počtu tzv. pohybů letadel, tj. vzletů a přistání. Těch bylo 54 163, což je o 65 % méně než v roce předchozím. Fakt, že u počtu pohybů letadel je pokles o něco nižší než u počtu odbavených cestujících, ukazuje, že klesla také vytíženost letadel. Situaci samozřejmě odpovídaly i ekonomické výkony Letiště Praha. To muselo během roku propustit na 600 zaměstnanců a finanční ztráty počítá ve stovkách milionů korun.

Neměnily se snad jen nejoblíbenější destinace. Byly jimi jako obvykle Londýn,  Amsterdam a Paříž.

02_letiste

Zdroj obrázku Pixabay.com

Co dál?

Na rok 2021 již většina odborníků předpovídá začátek návratu k normálu. Ten bude ale velmi pomalý a čísla budou stoupat pozvolna. Minimálně v první polovině roku bude cestování stále výrazně omezeno, navíc mohou přijít komplikace v podobě nových kmenů viru apod.

Letiště Praha si nyní za svůj hlavní cíl klade co nejrychleji znovunastartovat svůj byznys. Toho chce dosáhnout především pobídkami a výhodnými nabídkami pro letecké společnosti. Kromě toho bude muset přesvědčit cestující, že cestování je znovu bezpečné.

Doufejme, že pražské co nejdříve problémmy překoná a bude na něm opět živo.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *