Bývalý řecký ministr obrany: Řecko by mělo požádat Rusko o pomoc s hašením požárů

Beriev-BE 200

Požáry v Řecku jsou obří, na celém Rhodu byl vyhlášen stav nouze a Řekové se logicky o své území strachují. Otázkou zůstává, zdali celou situaci zvládnou. Někteří řečtí politici už hledají i cesty, které jsou prakticky nemyslitelné. Bývalý řecký ministr obrany Panos Kamennos vyzval řeckou vládu, aby požádala o pomoc s uhašením požárů Rusko. To by pochopitelně své pomoci využilo ve svůj vlastní prospěch v rámci propagandy.  

Bez ruského obojživelníka Be-200 se to nezvládne

Přesně takto se vyjádřil Kamennos pro Greek City Times. Beriev, tedy ruský obojživelník, podle něj hraje v hašení požárů velmi důležitou roli a dokáže pomoct tak, že se může podařit požáry uhasit. V podstatě by se tento letoun ukázal jako rozhodující zbraň, která by na požáry platila.  

Mocný hasicí nástroj

Beriev Be-200 Altair je užitkový obojživelný letoun, který byl navržen a vyroben společností Beriev Aircraft Company. Jde o ideální letadlo konstruované pro hašení požárů, pátrání a záchranu či přepravu nákladu a osob. Jeho kapacita je neuvěřitelná. Vejde se do něj 12 000 litrů vody nebo až 72 cestujících. Disponuje čtyřmi zatahovacími naběračkami vody. Oněch 12 000 litrů dokáže načerpat během pouhých 14 vteřin. Vyprázdní je nad ohniskem požáru za 0,8 až 1,0 vteřiny při letu nad minimální pádovou rychlostí 220 km/h.

Beriev-BE 200

Beriev Be-200 Altair v akci: Foto, Autor Dylan Agbagni https://commons.wikimedia.org/wiki/File:RF-21512_-_Beriev_Be-200_ChS_Altair_(40900049740).jpg

Letadlo již bylo v Řecku použito

Stalo se tak v roce 2021. Právě v tomto roce v létě pomáhal letoun hasit požáry. Tehdy byla ale situace poněkud odlišná. Rusko je nyní nepřátelskou zemí, respektive státem, jenž rozpoutal válku na Ukrajině. Otázkou tedy zůstává, jak se k situaci postaví řecká vláda, respektive Evropská unie a další struktury, jichž je Řecko součástí.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://greekcitytimes.com/2023/07/26/former-greek-minister-lets-bow/

Beriev Be-200 Altair: Náhledové foto, Autor Dylan Agbagni https://commons.wikimedia.org/wiki/File:RF-21512_-_Beriev_Be-200_ChS_Altair_(51775216776).jpg

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.