Smlouvy přes telefon, na co pozor

Telemarketing

Volal vám už někdy někdo a nabízel vám určitý produkt? Například bankovní nebo pojišťovací? Pokud ano, možná jste ani nevěděli, že uzavíráte kupní smlouvu po telefonu. Ano jde to. Na co však při tomto druhu uzavírání pozor? Na to se dnes zaměříme.

Smlouva na dálku

Jde o takzvanou smlouvu na dálku neboli distanční smlouvu. Jde o speciální druh uzavírání závazků, kdy podnikatel používá komunikační prostředky k uzavření smlouvy. Současně tak nejsou osoby, které smlouvu uzavírají bezprostředně u sebe. Nejčastěji na vás tento typ uzavření smluv čeká při nákupech přes telefon, objednávání zboží z katalogu nebo u e-shopů. Dnes jde vlastně o typickou věc. Někde si na dálku objednáte zboží, to si pak vyzvednete v kamenné pobočce.

Na každém slově závisí

Podrobněji rozebereme tu část situací, kdy vám volá neznámé číslo a začne vám po telefonu něco nabízet. V takovém případě je na místě zpozornět. Opatrnost se totiž vyplatí. Závisí na každém vašem slově. Když už tento hovor od neznámého čísla zvednete, mějte na paměti, že každý výslovný souhlas znamená uzavření smlouvy. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, že k uzavření smlouvy netřeba papíru či podpisu. Právě u distančních smluv (ale nejen u nich) stačí jen onen výslovný souhlas. Pozor tedy na to, s čím souhlasíte.

Zjistěte informace

Pokud by se vám produkt třeba i líbil a chtěli byste jej pořídit, nedávejte ještě obezřetnost stranou. Musíte se totiž dozvědět základní informace o dané smlouvě. Před zjištěním těchto informací nic neodsouhlaste. Zeptejte se na základní info o tom, kdo vám volá, zeptejte se jaký je účel jeho hovoru a poté se ptejte konkrétně. Například je-li potřeba nějaká záloha, jak odstoupit od smlouvy, kolik zaplatíte a podobně. Pokud budete se vším v duchu souhlasit, vyslovte onen souhlas. Nikdy dříve.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.