Slovenská blamáž Sputniku – zbavují se ho a prodávají jej zpět

01_ocko

Rusko Slovensku, zejména po sólové diplomacii tehdejšího premiéra Igora Maťoviče, dodalo 200 tisíc dávek tamní vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Nyní se však tato kapitola slovenské politiky uzavírá blamáží, jelikož o vakcínu nebyl zájem a Rusko tak zpět odkupuje téměř všechny dodané látky. Malý zájem a bleskově se blížící expirace vakcín tak udělali svoje a Slovensko dodané vakcíny nevyužívá. Přesto, že se kvůli dodání Sputniku rozhořela v tamní vládě krize, která vyústila ve výměnu na postu premiéra.

Rusko je odkupuje za stejnou cenu

Slovensko tedy prodalo Ruské federaci 160 tisíc dávek ruské vakcíny proti onemocnění covid-19 Sputniku V, a to za stejnou cenu, za kterou ji v březnu náš východní soused od Moskvy nakoupil. Tehdy takže i nyní šlo o 9,95 dolaru za jednu dávku, což v přepočtu dělá asi 215 korun. Tyto cenové aspekty potvrdilo slovenské ministerstvo zdravotnictví. Již nyní jsou prodané vakcíny mimo území Slovenské republiky.

Slovensku zůstávají vakcíny, na které se lidé přihlásili

Na Slovensku zůstává tak jen tolik dávek vakcíny Sputnik V, na jejichž aplikaci jsou již přihlášeni lidé. Podle slovenského ministerstva zdravotnictví obdrželo Sputnik V 10 500 lidí a dalších 8 000 lidí na dávku nyní čeká. Když se vakcína na Slovensko nakupovala, prohlašoval Igor Maťovič, tehdejší předseda slovenské vlády, že touto látkou chce naočkovat půl milionu Slováků. Zájem byl však velmi malý, a proto se nyní ruské vakcíny vrací “domů”.

Sputnik naočkoval málokoho, ale pomohl vládní krizi

Vliv vakcíny Sputnik V přes odhady Maťoviče na proočkovanost slovenské populace je tedy zanedbatelný. Naproti tomu sehrál Sputnik V důležitou roli v době, kdy byl na Slovensko nakoupit. Šlo tehdy o sólovou diplomacii premiéra Maťoviče, která byla do jisté míry nekoordinovaná s celou vládou. Vakcína Sputnik V pak prohloubila tamní vládní krizi, kterou Slovensko v březnu zažívalo. Tato krize poté vyústila ve změnu na postu předsedy vlády. Igor Maťovič uvolnil premiérské křeslo. Premiérství “vyměnil” za post ministra financí.

Zdroj: ČTK
Náhledové foto – Pixabay

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.