Vlak

Slevy pro důchodce v dopravě pod drobnohledem

Od září tohoto roku začaly platit rozsáhlé slevy pro studenty a seniory nad 65 let na dopravu autobusy či vlaky. 75 % sleva však není jedinou výhodou pro seniory v tomto věku. Pojďme se podívat, jaké slevy se této věkové skupiny týkají a na co všechno mohou mít nárok.

Vlaky a autobusy za čtvrtinu!

První bude řeč o tom, co již bylo nakousnuto. Ano, největší slevou tohoto druhu je bezpochyby ta, která vychází z dotace jízdného pro seniory a studenty ze státního rozpočtu. Lidé až do 26 let a senioři nad 65 let tak zaplatí ze skutečné ceny pouze 25 %. Na co všechno se sleva vztahuje? Sleva na vlaky platí pouze pro druhou třídu, a to na všech vnitrostátních dálkových i regionálních linkách. Dále také pro všechny autobusy, která jezdí po území České republiky. Slevu lze uplatnit dokonce i v případech integrovaných dopravních systémů MHD na linkách, kdy vjíždějí autobusy mimo území daného města. Osobou, která je způsobilá slevu uplatnit, je pak každý senior, kterému je více než 65 let (dále pak také studenti až do 26 let).

Se slevou i do zahraničí?

Z podstaty věci se sleva na cesty do zahraničí nevztahuje. Avšak i v těchto případech mohou senioři uplatnit slevy. Sleva, kdy senior zaplatí 25 % z celkového jízdného, se bude počítat po nejzazší bod v České republice. Jinak řečeno sleva platí do poslední stanice či zastávky před hranicí se státem, kde již nelze slevu uplatňovat. Vždy vás tedy cesta do zahraničí vyjde levněji než cesta na obyčejnou jízdenku bez slevy. To samé platí nejen u Českých drah, ale je o tom zmínka i na webech RegioJetu nebo Leo Expressu.

Slevy pro důchodce na MHD? Jak kde.

Sleva pro důchodce v určitém věku se může týkat i MHD. Je to však různé, město od města. Zpravidla však platí, že téměř všude nějaká míra slevy pro starší občany existuje. Například v Praze zaplatí nově každý senior již od 60 let jen polovinu jízdného. Musí být však registrován v systému a mít Lítačku. V Brně seniorům magistrát snižuje jízdné asi o 60 %. V Českých Budějovicích si senioři mohou pořídit kupon na MHD. Poté cestují zadarmo.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

22 komentářů

  1. kuzelkova Odpovědět

   Plně s Vámi souhlasím,když přijedu do jakéhokoliv města,tak musím nejprve shánět po lidech,zda má zde důchodce nějakou slevu – nó vymysleli to dobře – důchodci proběhněte se po městě ,že?!!Ráda bych dostala odpověď od kompetentní osoby,když už chtějí udávat meil!!!

 1. Lenka Soukupova Odpovědět

  Dobrý večer, prosím o informaci, jestli mám slevu jízdného jako držitelka ZTP karty. Jsem v PID 3.st. Děkuji Soukupová

 2. Marie Bártová Odpovědět

  Pro mnohé z nás, kteří jsme měli Seniorpas a o který jsme touto tak zvanou „slevou“ přišli jde o veliké zdražení. Konkretně jezdím 2x až 3x týdně za nemocnou sestrou 30 km daleko, je to po odečtení nákladů pro Seniorpas roční ztráta asi 3000 Kč. Úřednice na ČD mě poučila, že nyní můžu plně využívat spojení rychlíky. Po trase, kterou používám nikdy žádné rychlíky nejezdily, ani stále nejezdí. Tak nevím, kde je ta výhoda. Kromě toho jsme přišli o výhodu síťové jízdenky, takže již nemáme svobodu cestování měnit v průběhu výletu trasu cesty. Mnozí z bývalých držitelů pasu, kterým již vypršela doba platnosti, přestali jezdit vlkem úplně a přešli na autobus..Není tedy pravda, co tvrdil v novinách mluvčí ČD, že Seniorpasy nejsou zapotřebí, proto se ruší. Zřejmě byla tato změna vymyšlena narychlo bez předešlého vyhodnocení situace. Je smutné, že nás minulá vláda bez důvěry takto poškodila a ještě se chlubila, co dobrého pro seniory vykonala. Spravedlivé by bylo, kdyby nechala lidem metodu volby, aby mohli využívat buď Seniorpas nebo jednotlivé 75% slevy.

  1. Platici Pracujici Odpovědět

   Spravedlivé by bylo, abyste platili stejně, jako všichni lidé co cestují. Nevím, proč mají pracující platit a pak stát v přecpaném vlaku, kde se na sedadlech roztahuje banda senilů, co jezdí skoro zadarmo a ještě se jim to nezdá. Chcete si cestovat? Tak plaťte jako všichni. Cestování není žádné základní právo.

   1. lenka Odpovědět

    Pokud si vyděláváte do 10 000,- Kč, pak Vás chápu. Pokud máte ale plat vyšší, tak nezáviďte, třeba budete jednou taky starý a budete rád, když nebudete u televize muset čekat na smrt.

   2. Jirka Odpovědět

    Vážený pisateli.Z tvé poznámky je jasno,že to je v Tvém podání závist.Nevím,proč nazýzváš důchodce jako bandu senilů.I ty jednou budeš starý

 3. Jana Odpovědět

  Dobry den.Je hezke ze muzou jezdit duchodci se slevou ale bohuzel jsou duchodci kteri maji take nizky duchod a jezdit ze slevou nemuzou,to je jakoby lekar lecil jen nekoho treba jen do sedesati let pak uz se to nevyplati.

  1. lenka Odpovědět

   No, on ten lékař často seniory opravdu neléčí,na potíže řekne, že to je věkem,nebo naopak předepíše množství léků, na které senior musí hodně doplácet, tak že si je ani nemůže vyzvednout, případně je množstvím léků přiotráven.

 4. Dana Stupková Odpovědět

  Sleva, dobře, ale jak k tomu přijdou důchodci, kteří za zdravotních důvodů už jezdit nemohou? Kdyby důchody nebyly vzhledem k minimální mzdě směšné´, možná by žádná sleva na cestování být nemusela.

 5. Rosák Jaroslav Odpovědět

  Chceme na Slovensko,tam je prý dráha zdarma i pro nás,ale musí být nějaký doklad.Jak na to a kde si ho udělat?Děkuji za odpověď.

 6. Hana Emingrová Odpovědět

  Jak získat kartu na dopravu ,musím na dopravce ,neb stačí ukázat občanský průkaz , bydlím na vesnici a dojíždět k lékaři děkuji.

 7. Lída Odpovědět

  Jakou slevu mají důchodci kteří ještě nedovršili 65 let ,In 50 se jim nevyplatí-tak často nejezdí a navíc stojí 550Kč a nebo na 3 měsíce za 190Kč,na to nikdo nepomysle l, Průkazky které byly na 1 rok za 100Kč ČD zrušily.

 8. Trud Rusňoková Odpovědět

  Vždy se někomu něco nelíbí.Který důchodce nemá na 1/4 jízdného.?Invalidní důchody jsou o hodně vyšší jak některé starobní.Mne jedna cesta 2 x za rok stála do Prahy 800-1000 Kč.K lékaři .!!Teď jezdím Regio Jet
  Tam i zpět od 162 Kč —230 Kč.Musím mít a důchod mám pod průměr o 3000 Kč. Prosím ,nedělejte zase potíže ,každý může jezdit. Jsme líní přemýšlet a spočítat si výhody !!
  0

 9. lenka Odpovědět

  prukazky na rok byly na 25 procent slevy in 50 je polovični ja chci vedět jestli musim byt v duchodu abych si mohla udělat in50 nebo když du do predčasneho v 59 letech co je priští rok do kdy musim čekat na slevu in50 lenka

 10. Alžběta Rychtecká Odpovědět

  Jsem rada že stát pro seniory něco dělá. Pracuji pro Svaz postižených civilizačních chorob, ve svém volném čase a zdarma. Jedna cesta autobusem tam a zpět stála 40,-Kč.Třikrát za týden to je 120,-Kč.Moc jsem to uvítala a děkuji za tento přístup.Dneska lidi nechtěji dělat za peníza,natož zadarmo.Jsem seniorka 80 let.

 11. Vlastimil Fučík Odpovědět

  Letos v dubnu jsem v 65 letech nastoupil do řádného důchodu. S výší důchodu 20.450 Kč jsem nespokojen, jelikož ve srovnání s platem, které jsem pobíral mi na život nestačí. Za každou slevu, kterou mají důchodci jsem rád, i když hromadnou dopravou nejezdím.
  Vlastimil, Praha.

 12. Danja Odpovědět

  D O T A Z
  Dobrý den,
  1) – prosím, kde v Brně si vyřídím potřebný „průkaz“ na slevu jízdného?
  2) – nebo stačí předložit -při koupi jízdenky- jen OP ?
  Předem MOC děkuji za odpověď, za Váš čas 🙂 .
  Zdravím –
  Danja

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *