Vlak
22.10.2018
Kategorie: Novinky, Tipy a triky

Slevy pro důchodce v dopravě pod drobnohledem

Od září tohoto roku začaly platit rozsáhlé slevy pro studenty a seniory nad 65 let na dopravu autobusy či vlaky. 75 % sleva však není jedinou výhodou pro seniory v tomto věku. Pojďme se podívat, jaké slevy se této věkové skupiny týkají a na co všechno mohou mít nárok.

Vlaky a autobusy za čtvrtinu!

První bude řeč o tom, co již bylo nakousnuto. Ano, největší slevou tohoto druhu je bezpochyby ta, která vychází z dotace jízdného pro seniory a studenty ze státního rozpočtu. Lidé až do 26 let a senioři nad 65 let tak zaplatí ze skutečné ceny pouze 25 %. Na co všechno se sleva vztahuje? Sleva na vlaky platí pouze pro druhou třídu, a to na všech vnitrostátních dálkových i regionálních linkách. Dále také pro všechny autobusy, která jezdí po území České republiky. Slevu lze uplatnit dokonce i v případech integrovaných dopravních systémů MHD na linkách, kdy vjíždějí autobusy mimo území daného města. Osobou, která je způsobilá slevu uplatnit, je pak každý senior, kterému je více než 65 let (dále pak také studenti až do 26 let).

Se slevou i do zahraničí?

Z podstaty věci se sleva na cesty do zahraničí nevztahuje. Avšak i v těchto případech mohou senioři uplatnit slevy. Sleva, kdy senior zaplatí 25 % z celkového jízdného, se bude počítat po nejzazší bod v České republice. Jinak řečeno sleva platí do poslední stanice či zastávky před hranicí se státem, kde již nelze slevu uplatňovat. Vždy vás tedy cesta do zahraničí vyjde levněji než cesta na obyčejnou jízdenku bez slevy. To samé platí nejen u Českých drah, ale je o tom zmínka i na webech RegioJetu nebo Leo Expressu.

Slevy pro důchodce na MHD? Jak kde.

Sleva pro důchodce v určitém věku se může týkat i MHD. Je to však různé, město od města. Zpravidla však platí, že téměř všude nějaká míra slevy pro starší občany existuje. Například v Praze zaplatí nově každý senior již od 60 let jen polovinu jízdného. Musí být však registrován v systému a mít Lítačku. V Brně seniorům magistrát snižuje jízdné asi o 60 %. V Českých Budějovicích si senioři mohou pořídit kupon na MHD. Poté cestují zadarmo.

22 komentářů
 1. rychjan@seznam.cz'
  • kuzelkova.r3348@seznam.cz'
 2. soukupovamadlenka@seznam.cz'
 3. zdenek.sabrsula@seznam.cz'
  • zadne.sevy@prosenily.cz'
   • lenulakr@seznam.cz'
   • dvorak.tatra@email.cz'
 4. hnilicajan@seznam.cz'
 5. ouket@seznam.cz'
  • lenulakr@seznam.cz'
 6. dastula@post.cz'
 7. rosakovi@seznam.cz'
  • majkahorstova@email.cz'
 8. hanaemingrova@seznam.cz'
 9. lenickastetkovic@seznam.cz'
 10. deutscherova.lida@seznam.cz'
 11. trud.rusnokova@seznam.cz'
 12. lenickastetkovic@seznam.cz'
 13. uzivatel9412@seznam.cz'
 14. danja-au@email.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *