Slevy, které smíte uplatnit jen jednou za rok

Lidé státu na daních odvedou opravdu velké množství peněz a proto je určitě dobré vědět, co si z daní můžete jednou za rok odečíst. Problematikou se důkladně zabývá zákon České národní banky o daních z příjmů, z něhož vyplývá, že sleva je pro daňové poplatníky připravena ve třech různých podobách. Jaké to jsou? Na to vám rádi odpovíme v následujících řádcích.

Odečitatelné položky a vše, co o nich musíte vědět

Na úvod vám něco řekneme o takzvaných odečitatelných položkách, jimiž se ovšem nedá snížit daň jako taková. Jejich úkolem je snížit daňový základ, z něhož se posléze daň z příjmu vypočítá. Mezi odečitatelné položky patří například bezúplatná plnění a dary, jejichž hodnota musí představovat alespoň dvě procenta ze základu daně.

Dále pak nesmíme zapomenout ani členské příspěvky odborové organizaci v maximální výši 3 000 Kč. Úhrady za zkoušky ověřující další vzdělání do 10 000 Kč, příspěvky na penzijní připojištění do 24 000 Kč, pojistné na soukromé životní pojištění v téže maximální výši a úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření až 300 000 Kč daňový základ rovněž sníží.

Oblíbená sleva na manželku, jíž možná čekají změny

Slevu na manžela nebo manželku ve výši až 24 840 Kč mohou zaměstnanci uplatnit jednou ročně v rámci zúčtování daně, pokud jejich partner nedosahuje ročních příjmů přesahujících hranici 68 000 Kč. Jestli pak životní partner disponuje kartičkou ZPT, sleva na manželku se dokonce zdvojnásobuje. Ve výpočtu pak nedochází k zohledňování sociálních dávek, státních příspěvků a dalším příjmů podobného charakteru.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ještě nedávno uvažovala, že daňová sleva na manželku by měla sloužit pouze osobám pečujícím o děti, starší příbuzné nebo postižené. Konečné rozhodnutí však zatím ještě nepadlo.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

I školkovné pomůže rodinnému rozpočtu

Slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení (typicky mateřské školce) může uplatnit vždy jen jeden z rodičů a zpravidla pak ten, který s potomkem žije ve společné domácnosti. Výše slevy pak samozřejmě odpovídá výdajům za umístění dítěte do školky. Pro rok 2020 si lidé mohou z daní odečíst maximálně 14 600 Kč. Tato částka se odvíjí od aktuální minimální mzdy, takže se zákonitě každým rokem mění.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.