Sleva na dani z různých pohledů

Problematika daní je velmi důležitá pro všechny podnikatele i osoby s vedlejším příjmem. Pokud totiž daníte správně, můžete získat velmi zajímavé slevy na dani, jež vám pomohou ušetřit vysoké finanční částky. V letošním roce již nemohou uplatnit daňové slevy na vyživovanou manželku osoby, které uplatňují paušál ve výši 30 a 40 %. Jedná se o svobodná povolání a také o autorské honoráře z pronájmu. Jinak je také třeba říct, že letos došlo ke sjednocení danění OSVČ u paušálů 60 a 80 %. Ty lze uplatnit pouze tehdy, když váš zisk nepřesáhne 2 miliony korun.

Osoba spolupracující může pomoct

Zajímavým termínem je osoba spolupracující. Jedná se o osobu, která může část zisků převést na sebe. Nemusí přitom být přímo podnikatelem, tedy osobou se živnostenským oprávněním. Pokud tedy jako podnikatel víte, že vaše zisky přesáhnou určitou hranici, tedy konkrétně v čisté hodnotě současných 61 000 korun po odečtení fiktivních 60 % výdajů, pak je vhodné si zisky rozdělit. Díky tomu budete platit nižší daně a vyhnete se zálohám o ČSSZ. Zdravotní pojistku platit budete muset.

Hypotéka se počítá

Pokud momentálně splácíte hypotéku, určitě se vyplatí zahrnout si úroky právě do daní. Můžete tak přijít k velmi zajímavým slevám. To samé se týká i úroků ze stavebního spoření. Odečíst si můžete i životní pojistku a penzijní připojištění. U životního ale buďte opatrní, jelikož je zapotřebí jej mít neustále uzavřené. Pokud jej uzavřené později nemáte, může se stát, že budete nuceni hotovost doplatit.

Na dítě jen s omezením

Převést příjmy na své dítě je možné pouze v případě, že s ním hospodaříte ve společné domácnosti a již ukončilo povinnou školní docházku. Učinit tak můžete pouze v měsících, kdy neuplatňujete daňové zvýhodnění. Podíl celkových příjmů na dítě může být maximálně 180 000 korun. Vyšší sumu přesáhnout v žádném případě nemůže.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.