Podpora v nezaměstnanosti

Sirotčí důchod: Vyplácen je jen do určité doby

Sirotčí důchod je dávka, která pomáhá dětem v nezáviděníhodné situaci – při smrti jednoho z rodičů v dětství, respektive v době, kdy se soustavně připravují na budoucí povolání. Dnes se podíváme, jaká pravidla pro tuto sociální dávku platí a kdy je vlastně vyplácen. A kdy vyplácení končí?

Komu je určen?

Tento důchod je vyplácen všem, kterým zemřel rodič. Do 18 let vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení částky zákonnému zástupci dítěte, zpravidla tedy druhému z rodičů. Může to být však i opatrovník a podobně. Po nabytí zletilosti se však nezačne důchod automaticky vyplácet vám. Stále se vyplácí zákonnému zástupci, pokud o to, jako osoba, která má na důchod nárok, nepožádáte. Respektive musíte požádat o změnu účtu, na který je dávka vyplácena. Důchod lze vyplácet hotově prostřednictvím pošty nebo na účet.

Co po základce?

Pokud jako sirotek ukončíte základní školu, máte dvě možnosti. Buď začít pracovat, nebo pokračovat na střední a posléze i případně na vysokou školu. V prvním případě máte nárok na sirotčí důchod až do 18 let, pokud budete registrován na úřadu práce jako uchazeč o povolání a zároveň nemáte nárok na dávky v nezaměstnanosti. Budete-li ve studiu pokračovat, máte nárok na dávku po celou dobu studia střední či vysoké školy.

Po dalším studiu

Pokud studujete dál, existují zase dvě možnosti. Tou první je ukončení vašeho vzdělávacího procesu na střední škole. Tedy vyučením či maturitou. V takovém případě vám náleží po ukončení ještě dávky za prázdniny. Tedy až do srpna. V případě, že pokračujete na vysokou školu, vyplácí se dávky dále. Rozhodující je pak ukončení vysoké školy. Úspěšné i neúspěšné. V takovém případě vám náleží částka ještě za další 1 měsíc po ukončení studia. Tedy za následující měsíc po měsíci, kdy státnicujete (nikoli, kdy máte promoce).

1 komentář

  1. vera Odpovědět

    Ještě bych dodala, že i při studiu na VŠ je sirotčí důchod vyplácen do 26 let, při doktorantském studiu do 29 let. A nesmí si to lidé plést s tím, že student studuje na lékařské fakultě, některé ročníky více let, skončí studium s titulem MUDr. např. ve svých 28 letech. Sirotčí důchod mu bude vyplácen jen do 26 let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *