Elektronická žákovská knížka: Bič i pomocník rodičů

Známkování dětí se stalo za dlouhá léta jakýmsi koloritem, na který si většina společnosti zvykla. Ano, najdou se rodiče, kteří hovoří o známkách v negativním slova smyslu. Děti paušalizují, mnohdy shazují atd. Naštěstí je takových lidí menšina, a tak se známky vesele používají dál. Proč také ne? Vždyť dítě má expresní zpětnou vazbu vypovídající o jeho aktuálním výkonu. Rodič potažmo také. Fakticky ihned ví, jestli má chválit, nebo naopak kárat. Když se ke všemu přidá elektronická žákovská, není co řešit…

Doby podvodů jsou pryč

Pamatujete si, když někdo ve třídě přepisoval známky v žákovské knížce? Na jednu stranu podvod a postihy. Na druhou stranu nostalgie a vzpomínky, které mají v hlavě mnozí z nás. Elektronickou žákovskou ošálit nijak nelze. Tedy zatím. Je možné, že se postupem času někteří extra inteligentní jedinci do systému dokážou nabourat. O to více jsou nepříjemné omyly pedagogů, kteří mohou nechtěně zadat známku jinam, případně napsanou odlišnou známku, než dítě dostalo z písemné práce či ze zkoušení.

Expresní informovanost díky aplikaci

Dlouhé čekání na známku je u konce! Pokud pedagog zadává ihned, rodič je informován během několika vteřin. Nastaví si notifikace na mobilní telefon, který mu zapípá. Častokrát se rodič nepříjemně rozčílí třeba v zaměstnání nebo při sportovní či jiné relaxaci. Jinak jsou známky samozřejmě také k dispozici na počítači. Po přihlášení tak rodič ihned ví a elektronicky známky podepíše.

Práce navíc pro učitele

V každém případě. Tradičně učitel napsal známky už v hodině, když rozdal opravené testy, případně ihned po zkoušení. I nyní je to možné, známky může zapisovat na mobil, případně do počítače. Vše je ale mnohem zdlouhavější. Většinou tak pedagog činí mimo přímo pedagogickou činnost, často ve volném čase. A to nemluvíme o času, který strávil studiem samotné elektronické žákovské knížky. Největší překážkou je bezesporu nedostatečné IT vybavení školy. Pomalé připojení k internetu, stará PC. Nic, co by ve školách nebylo.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.