Elektronická žákovská knížka: Bič i pomocník rodičů

Známkování dětí se stalo za dlouhá léta jakýmsi koloritem, na který si většina společnosti zvykla. Ano, najdou se rodiče, kteří hovoří o známkách v negativním slova smyslu. Děti paušalizují, mnohdy shazují atd. Naštěstí je takových lidí menšina, a tak se známky vesele používají dál. Proč také ne? Vždyť dítě má expresní zpětnou vazbu vypovídající o jeho aktuálním výkonu. Rodič potažmo také. Fakticky ihned ví, jestli má chválit, nebo naopak kárat. Když se ke všemu přidá elektronická žákovská, není co řešit…

Doby podvodů jsou pryč

Pamatujete si, když někdo ve třídě přepisoval známky v žákovské knížce? Na jednu stranu podvod a postihy. Na druhou stranu nostalgie a vzpomínky, které mají v hlavě mnozí z nás. Elektronickou žákovskou ošálit nijak nelze. Tedy zatím. Je možné, že se postupem času někteří extra inteligentní jedinci do systému dokážou nabourat. O to více jsou nepříjemné omyly pedagogů, kteří mohou nechtěně zadat známku jinam, případně napsanou odlišnou známku, než dítě dostalo z písemné práce či ze zkoušení.

Expresní informovanost díky aplikaci

Dlouhé čekání na známku je u konce! Pokud pedagog zadává ihned, rodič je informován během několika vteřin. Nastaví si notifikace na mobilní telefon, který mu zapípá. Častokrát se rodič nepříjemně rozčílí třeba v zaměstnání nebo při sportovní či jiné relaxaci. Jinak jsou známky samozřejmě také k dispozici na počítači. Po přihlášení tak rodič ihned ví a elektronicky známky podepíše.

Práce navíc pro učitele

V každém případě. Tradičně učitel napsal známky už v hodině, když rozdal opravené testy, případně ihned po zkoušení. I nyní je to možné, známky může zapisovat na mobil, případně do počítače. Vše je ale mnohem zdlouhavější. Většinou tak pedagog činí mimo přímo pedagogickou činnost, často ve volném čase. A to nemluvíme o času, který strávil studiem samotné elektronické žákovské knížky. Největší překážkou je bezesporu nedostatečné IT vybavení školy. Pomalé připojení k internetu, stará PC. Nic, co by ve školách nebylo.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

6 komentářů

 1. Jana Šrámčíková Odpovědět

  Ale jo, mě jako rodiči to vyhovuje. Špatné známky doletí domů dřív než syn a já aspoň stačím vychladnout. Win-win situace 🙂

 2. Markéta Odpovědět

  Hlásím, že mně to práci zjednodušuje. Naopak netrávím spoustu času během hodin zapisováním do ŽK, nemusím opakovaně kontrolovat, že mají všichni zapsány všechny známky. Jakmile opravím, zapíšu. I po zkoušení můžu zapsat ihned. Díky vzdálenému přístupu můžu zapisovat i z domova. Okamžitě vidím, jak dopadl test na úrovni třídy i jak si vede žák v daném předmětu. Rodiče navíc vidí, co žák zameškal či kde nebyl hodnocen. Takže za u mě dobrý.

 3. Jana Odpovědět

  Je to fajn, člověk vychladne, než dítě dorazí domu 🙂 Jen je škoda že to nepoužívají všichni. Dcera 1 a 2 třída zatím nejsou učitelé povinni to zapisovat. Kluk 5 třída a stává se že učitel zapíše 5tku a 1čku nezapsal. Což kazí celkový průměr a mě osobně to mrzí, protože nevím zda ji učitel do konečných hodnocení počítá. I když v papírové žákovské ji má. Ale jinak hodnotím spíš kladně!

 4. Hana Odpovědět

  Naopak, velké zjednodušení pro učitele. Kolik času z hodiny sebralo zapisovaní známek z testu celé třídě! Navíc neustále hlídat, kdo zrovna chyběl a kdo si zapomněl žákovskou, zrovna když měl dostat za 5. Jako učitelka na elektronickou žákovskou nedám dopustit.

 5. Vlaďka Odpovědět

  Máme elektronickou žákovskou knížku propojenou s čipem pro příchod a odchod ze školy a s jídelnou. Syn dojíždí letos poprvé do města a jezdí zatím na kole a pro mě je úlevou, když mi systém pípne příchod do školy – vím, že v pořádku dojel. Jsou super také informace o domácích úkolech. Za mě má systém podtrženou jedničku s hvězdičkou :-).

 6. KaREL Odpovědět

  Já mám zkušenost negativní. Aplikace každou chvilku nefunguje. Učitelé známky nezapisují, nebo s velkým zpožděním. O ostatních věcech , jako třeba informacích o změně výuky, placení výletů atd. ani nemluvím. Na ZŠ se člověk ještě něco dozvěděl, na střední tam není za rok pomalu ani čárka. Teď jen konec září a nejde ani rozvrh, přehled předmětů, vyučujících….Temno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *