Shoda dosažena: Globální daň má zelenou

01_dane

Mezinárodní společenství se pod záštitou Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, známé pod zkratkou OECD, shodla na globální celosvětové dani. Nadnárodní podniky tak budou od roku 2023 podléhat daňové sazbě ve výši 15 procent. Daňové změny odsouhlasilo 136 zemí a jurisdikcí. Tyto země představují 90 % celosvětového hrubého domácího produktu.

Co dohoda znamená

Dohoda dle OECD bude zajišťovat, aby velké nadnárodní firmy odváděly spravedlivé daně všude tam, kde podnikají, a tedy vytváří svůj zisk. V dnešní době je těžké přimět tak velké korporace k placení daní v té či oné zemi, jelikož mají sídla zvolená dle toho, kde zaplatí co nejméně na daních. Zisk však generují téměř globálně. Státy jako celek by měly díky této změně vybrat asi 150 miliard dolarů ročně navíc, což dělá v přepočtu asi 3,3 bilionu korun.

Dohoda dosažena s posledními státy

Čtyři roky trvalo, než se dohoda uzavřela. Naposledy se nechalo mezinárodním společenstvím přesvědčit Maďarsko, Estonsko a Irsko. Právě Irsko platí za jakýsi daňový ráj v rámci Evropské unie. Do vyjednávání výsledné dohody se zapojilo celkem 140 zemí, které představují částku 90 % světového HDP. Zatím k dohodě z těchto zemí nepřistoupila Keňa, Nigérie, Pákistán a Srí Lanka.

Dohodu vítá Biden i Facebook

Na dohodu reagoval pozitivně americký prezident Joe Biden. Ten vznik dohody podporoval. Mimo jiné kritizoval dosavadní praxi, kdy se z USA odlívala pracovní místa i kapitál kvůli tomu, že velcí nadnárodní, často digitální, giganti, přesouvali svá pracoviště a daňová sídla do států s nízkými daněmi. Překvapivě se vyjádřil i Facebook, tedy jedna ze společností, kvůli které dohoda vzniká, Dle svého viceprezidenta Nick Clegga „Facebook již dlouho volá po reformě globálních daňových pravidel.“ Společnost si však uvědomuje, že tato dohoda bude pro Facebook znamenat vyšší daně na více místech.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/oecd-ohlasila-dosazeni-dohody-o-globalni-minimalni-dani/2100583
Náhledové foto – Pixabay

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.