Sektorová daň: Její zavedení by zřejmě představovalo nespravedlnost

Zbyněk Stanjura

V poslední době se hodně hovoří o zavedení sektorové daně. Jinými slovy, zdaníme určitá odvětví, v nichž se firmám daří až zbytečně dobře. Proč? Nejde tak trochu o trestání za úspěchy. Vždyť tato cesta je přinejmenším sebevražedná a naší ekonomice by nepřinesla v podstatě vůbec nic! Často je až neuvěřitelné, jakým způsobem se na Ministerstvu financí České republiky uvažuje. Podívejme se tedy na tuto daň mnohem podrobněji.

Banky mají obří zisky, tak je zdaňme

Asi tak. Veřejnost je často přesvědčená o tom, že banky mají extrémní zisky, které si prostě a jednoduše nezaslouží. Banka přece nevyrábí žádné produkty, pouze hospodaří s určitými finančními prostředky. Mít extrémní zisky za pouhé přehazování peněz není zasloužené. Nebo ano?

Zvýšení konkurence by bylo mnohem efektivnější

V každém případě. Banky přece nemohou za to, že se jim daří a že jsou úspěšné. Danit někoho či něco za to, že je úspěšný, je nesmysl. Nadměrné zisky jednoznačně dokáže ukrát konkurence. Pokud pustíme třeba do sektoru bankovnictví nebo kamkoli jinam další konkurenci, tak nadměrné zisky konkrétní bankovní instituce budou pokráceny. Konkurence v sektoru bankovnictví je poměrně velká a bylo by možné ji ještě zvýšit.

Jinde panuje tvrdý oligopol

Třeba v takovém pekárenství. Můžete hádat, kdo má majoritní podíl. Takže tady bychom šli také cestou sektorové daně? Proč by se tady také nemohla více rozvíjet konkurence. Ať stát pomůže vytvořit mnohem konkurenčnější prostředí a nějaký oligopol postupně zmizí.

Sektorová daň odláká investory a podnikatele

Nepochybně, Pokud bude daný sektor zatížen další daní, pak se jen těžko investoři a podnikatelé do daného segmentu pohrnou. Naopak nic takového řešit nebudou, protože v jiných zemích by se jim nejspíše dařilo mnohem lépe. U nás tak trochu zdravé podnikatelské prostředí chybí, a to je největší problém.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://blog.idnes.cz/richardneugebauer/sektorova-dan-je-nebezpecny-zkrat.Bg24050573

Ministr financí Zbyněk Stanjura: Náhledové foto Úřad vlády České republiky 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.