Schváleno: Spočítejte si, o kolik se vám zvýší důchod

Senioři

Řádná valorizace důchodů byla na vládě schválena a stanovena. Od ledna příštího roku se zvýší důchody všem důchodcům dle zákonného klíče. Minulý rok stoupl průměrný důchod na 42,5 % průměrné mzdy. Příští rok, tedy od ledna 2023 to bude více – 45,9 %. O kolik se zvýší důchod vám?

Zvýšení základní výměry

Starobní důchod se skládá ze dvou částek. První je základní výměra, druhou je pak výměra procentní. Základní výměra je pevná částka, která je pro všechny důchodce stejná. Tato základní výměra bude růst o 5,1 %. Vláda takové zvýšení schválila na návrh ministerstva práce a sociálních věcí. Průměrný důchod by se měl od ledna 2023 zvýšit o 825 Kč měsíčně a měl by činit přibližně 19 000 Kč za měsíc. Valorizace důchodů, tedy i základní výměry, se týká nejen starobních důchodů, ale i důchodů ostatních. Tedy sirotčího, vdovského a vdoveckého, jakožto i důchodu invalidního.

Procentní výměra

Nový rok bude ve znamení pravidelné valorizace důchodů i co se druhé části, ze které se skládá důchod, tedy procentní výměry týče. Výpočet růstu procentní výměry je již složitější. Počítá se totiž tak, že celkový výše průměrného důchodu musí růst o růst cen od poslední valorizace a zároveň o půlku růstu reálné mzdy za poslední rok. Základní výměra bude růst tak, jak je výše popsáno, protože musí jít vždy o 10 % průměrné mzdy. Příští rok v lednu by tedy základní výměra měla činit 4040 Kč. Procentní výměra bude v lednu 2023 růst o 5,1 %.

O kolik se vám zvýší důchod?

Váš důchod tedy bude růst v závislosti na výše uvedených parametrech. U každého jednoho důchodce to přitom bude růst jiný. Vypočítat růst si můžete na mnoha místech. Internet nabízí mnoho kalkulaček. Například zde. Jasné je, že průměrný důchod bude růst o více jak 800 Kč měsíčně a bude dosahovat okolo 19 000 Kč za měsíc.

Zdroj: https://www.penize.cz/duchody/436892-zvyseni-duchodu-od-ledna-2023-radna-valorizace#valorizace-duchodu-2023, https://www.penize.cz/kalkulacky/valorizace-duchodu, https://www.finance.cz/543053-duchody-od-ledna-2023-vzrostou-v-prumeru-o-850-kc/

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.