Sankce proti Rusku ve finále zřejmě ožebračí Evropu

Evropa

Máme stát a dívat se na utrpení, které se každým dnem odehrává na Ukrajině. Určitě ne. Ruská zvěrstva je třeba odsoudit a agresorovi se postavit. Otázkou jen zůstává, zdali tak můžeme činit prostřednictvím ekonomických sankcí. Spíše ne, vždyť vysvětlení je vcelku logické a prosté. Sankce Rusko mohou možná otravovat, trochu přibrzdit, ale rozhodně ne zastavit. Naopak mohou Rusku přinést ještě větší prospěch.

Sankce nejspíše budou pro Evropu až třikrát horší než pro Rusko

K uvalení sankcí na Rusko, respektive na Donbaské nezávislé republiky došlo již v roce 2014. Tehdy se sankce týkaly právě Donbasu a s Ruskem nijak výrazně nezamávaly. Naopak, to si vytvořilo poměrně solidní rezervy. Ty sice byly aktuálně zmrazeny, ale i přesto Rusko získá dostatečné množství finančních prostředků nejen na to, aby utáhlo i o něco déle trvající konflikt.

Sankce mohou Rusko paradoxně posílit

Když Boris Johnson vykřikuje, že se Rusko musí ekonomicky zničit, možná tomu ani sám nevěří. Ostatně v britském časopisu Spektator jsou popsána poměrně jasná fakta. Proč? Evropská unie dováží z Ruska konkrétně:

  • 40 % plynu,
  • 42 % uhlí,
  • 36 % ropy.

Jasně, jsou zakázány platby SWIFT, ale jen tak naoko. Plyn se z Ruska kupuje přes tento platební systém i nadále. Spojené státy kupují jak plyn, tak i ropu v ještě větších objemech.

Neskutečné zdražení plynu

Agentura Bloomberg uvádí, že se abnormálně zvednou ceny plynu, a to z loňských 220 USD za 1000 m3 na 3300 USD za 1000 m3. Spousta domácností už nyní není schopna ušetřit peníze navíc a se skokovým zvýšením cen prostě nebudou schopny platit. O energiích to ale všechno bohužel není.

Suroviny pro průmysl i obilí přichází z Ruska

Bohužel pro Evropu. Třeba takové suroviny důležité pro letectví. Z Ruska se dováží 70 % titanu a 60 % hliníku. To ale ani zdaleka není všechno. Víte, bez čeho se neobejde výroba katalyzátorů? Ano, bez paladia.Odkudpak se asi dováží? Hádáte opět správně. Když bude stát výroba aut, lidé nebudou mít práci a nedokážou splácet své závazky. A co takové obilí, Rusko je jednou z obilnic světa, v důsledku sankcí se pochopitelně snížil jeho dovoz o 30 %. Ceny půjdou nahoru.

Shrnuto, sečteno. Sankce na jednu stranu ožebračí obyčejné Rusy, nicméně my v Evropě si budeme muset opasky utahovat také neskutečně. Tím si můžeme být jistí.

Zdroje info:

https://www.spectator.co.uk/article/it-s-too-late-to-break-europe-s-gas-reliance-on-russia,
https://www.youtube.com/watch?v=bEV76koKd0E,
https://www.bloomberg.com/europe  

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.