Samoodečet elektřiny. Co to je a kdy se vyplatí.

Úspora energie

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Slyšeli jste někdy o samoodečtu elektřiny? Pokud ne tento text je právě pro vás. Díky tomuto nástroji totiž můžete vyzrát na zdražování energií. Jak jej použít? A v kterých případech se nejvíce vyplatí? Tomu se budeme dnes věnovat.

Co to je a jak to provést?

Jde vlastně o odečet, který si provede sám zákazník a nahlásí jej svému dodavateli. Nejde o nic složitého. Opíšete hodnoty z vašeho měřidla. V případě elektřiny zapište odečty u vysokého i nízkého tarifu (pokud mýte dvoutarifní sazbu). Vždy opisujete celé číslo bez desetinných míst. Celé číslo nikterak nezaokrouhlujete, takže je jedno jaká číslice je za desetinou čárkou. V případě elektřiny jde o hodnotu v kWh, u plynu pak v metrech krychlových.

Při změnách cen

Pokud se vám mění ceny energií, pak je dobré vždy nahlásit dodavateli energie samoodečet k datu, kdy se mění cena. Dále je velmi důležitý samoodečet na přelomu roku, a to z důvodu, že se obvykle mění část ceny, která je regulovaná Energetických regulačním úřadem. K změně ceny, kterou stanovují dodavatelé sami pak může dojít kdykoli, ale velmi často je to také na přelomu prosince a ledna. Výsledkem pak je, že dané období budete mít rozděleno na dvě části. Spotřeba první části bude fakturována za cenu předchozí (většinou nižší).

Pravidelné samoodečty mohou odhalit špatné spotřebiče.

Pravidelné dělání samoodečtů pak mohou mít za následek to, že odhalíte ve své domácnosti takzvané žrouty energie. Takže neduhy v podobě například špatné elektroinstalace nebo vadných spotřebičů. To může odhalit jen prosté sledování elektroměru. Vždy bude podezřelé, pokud se ve vaší domácnosti objeví velké výkyvy ve spotřebě energie. Často se může stát, že tyto výkyvy jsou produkty právě špatnými elektrospotřebiči. Sledovat hodnoty se tak zcela jistě vyplatí.

 

 

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.