S trojkami na vysvědčení na maturitní obor. Problém s kapacitou středních škol je jasný

Studium

V poslední době se v souvislosti s přijímací zkouškami na střední školy často hovořilo o nedostatečné kapacitě středních škol s maturitou. U některých vzdělávacích institucí se stály fronty. V podstatě by to tak ale do určité míry mělo být. Prestižní školy musí jednoznačně brát ty nejlepší. Pokud na to dané dítě nemá, pak logicky nemůže na takovéto škole studovat. V minulosti bylo zcela běžné, že se na střední školy s maturitu hlásili pouze ti s nejlepším prospěchem na základní škole. Všechno bylo v pořádku.

V minulosti mohli jít na střední školu s maturitou jen ti nejlepší

Ne každý z nás má nějaké studijní předpoklady. Prostě třeba nejste studijní typ. Nic zvláštního. Každý to máme jinak. V době, kdy jsem se já sám hlásil na střední školu, což je nějakých třicet let zpět, brali na gymnázium opravdu jen žáky, kteří měli vynikající prospěch. Stejně tak tomu bylo u obchodních akademií a jiných škol s maturitou. Bylo tedy jasné, že škola bude mít úroveň a dostanou se na ni jen ti nejlepší. Dnes je situace diametrálně odlišná.

Trojkaři se bez problémů dostanou na střední školu a maturitou

Bohužel je tomu tak. Ano, některé prestižní školy skutečně mají velké síto a uchazeči stojí fronty jen na přijímačky. Jsou ale i takové, na které se dostanou i trojkaři. To je nepochybně špatně. Jen stěží jde předpokládat, že by se jednalo o studijní typy. Proč se tak děje? Mnohdy z toho důvodu, že se rodiče mylně domnívají, že jejich dítě bude studovat.

Některé učňovské obory se neotevírají vůbec

Všichni víme, jaké to je, když se dnes shání řemeslník. Fakticky to není možné. Tedy v případě těch zručných a spolehlivých. Učební obory typu zedník nebo instalatér se mnohdy neotevírají vůbec. Tady je bohužel největší kámen úrazu. Jestliže by se ministerstvo školství více zaměřilo právě na tuto oblast, rozhodně by to bylo ke prospěchu věci. Nic se ale neděje, naopak se navýší kapacita gymnázií a podobných středních škol s maturitou pro ty, kteří na to často nemají.

Zdroje info: Autor, https://archiv.hn.cz/c1-67205190-hodinove-fronty-nalada-jako-na-pohrbu-lici-matka-boj-o-zbyla-mista-na-strednich-skolach

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.