Pošta ruší nejen pobočky, ale i poštovní schránky

Česká pošta

V posledních měsících se stalo rušení poboček České pošty široce diskutovaným tématem. Pobočky ale nejsou jediný symbol České pošty, který budeme vídat méně často než dříve. Omezován bude též počet poštovních doručovatelů, a v neposlední řadě významně ubydou i poštovní schránky. Doba se zkrátka mění a způsob komunikace mezi lidmi též.

Prázdné poštovní schránky

Zájem o využívání poštovních schránek čím dál více klesá. Lidé mnohem častěji využívají posílaní SMS nebo MMS zpráv, komunikátory v mobilních aplikacích či elektronickou poštu. Urychlují tím komunikacemi mezi sebou, ale zájem o poštovní schránky klesá i v důsledku toho, že ne v každé trafice seženete poštovní známku na dopis, nebo rovnou celý dopisní set. Oranžové schránky, které byly k nalezení skoro ve všech městech, tak ze světa pomalu mizí.

pošta

Foto: Pixabay

Kolik schránek Česká pošta zruší?

Česká pošta provozuje doposud kolem 18 406 schránek, což je o tisíc kusů méně, než tomu bylo v loni. V roce 2018 jich potom Česká pošta vlastnila až neuvěřitelných 21 248. V příštím roce bude tedy trend poklesu jejich počtu pokračovat a bude jih opět o dost méně.

V platnosti je však stále legislativa z roku 2012, která říká, že v malých městech musí být alespoň jedna poštovní schránka na tisíc obyvatel, ve velkých městech potom musí být k nejbližší schránce vždy méně než jeden kilometr. Výjimky potom existují pro okrajové části měst.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-mene-dopisu-mene-schranek-posta-jich-rusi-tisice-40432476

https://archiv.hn.cz/c1-67207360-nejen-pobocky-z-ulic-mizi-i-schranky-za-posledni-rok-jich-posta-odstranila-pres-tisic

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.