Rusko začalo válku, koruna padá, zlato roste

01_zlato

Jak by se dnešek dal popsat? Jednoznačně černý den pro Evropu a počátek útočné války ze strany Ruska. Rusko napadlo Ukrajinu, jeho akcie i rubl zažil strmý pád. Oslabuje také česká měna. Naopak zlato se nachází na rekordních hodnotách. Co ruská agrese udělala s trhy?

Agrese Ruska otřásla trhy

Útok Ruska, které započalo invazi na Ukrajinu, otřásl finančními trhy. Klesají kurzy akcií a oslabila i naše měna – česká koruna. Podle některých ekonomů by její výraznější a dlouhodobější oslabení mohlo přinutit Českou národní banku k intervencím, které by spočívaly v odprodávání devizových rezerv. Cena ropy naopak od akcií a měn raketově vzrostla a překonala hranici 100 dolarů za barel. Stejně tak roste cena zlata, jakožto tradiční konzervativní bezpečné komodity pro doby krizí a nestability.

Evropské trhy a česká burza

Index Stoxx Europe 600, tedy celoevropský index, odepisoval včera v poledne 4 %. Dostal se tak na nejnižší hodnoty od jara roku 2021. Stejně tak klesal i index PX – tedy index pražské burzy. Ten odepisoval skoro 5 %.  Stejně tak se do nemilosti investorů dostaly bankovní tituly. Například akcie rakouské skupiny Erste šly o dolů o více jak 10 %. Akcie Komerční banky o 8 % a Monety Money Bank ztrácely 5 %. Ztratily také akcie společnosti ČEZ, a to asi 3 %. Svou hodnotu naopak drží skupiny CZG – Česká zbrojovka.

Ruský pád a ceny surovin

Prudký pád však zaznamenává zejména moskevská burza. Kvůli válce bylo dokonce včera ráno na nějakou dobu úplně zastavené obchodování. Po přerušení se hlavní index MOEX propadl o více jak 40 %. Napříkldy akcie společnosti Lukoil odepsaly více jak polovinu své hodnoty. Rosněfti ztratila 40 % a asi třetinu ztratil i Gasprom. O polovinu méně hodnotná je také Sberbank. Volného pádu si užila také ruská měna rubl. Vůči dolaru se včera obchodoval za 88 rublů na jeden dolar. Ještě předvčerem to bylo 80 rublů. Hodnota je tak nejnižší v historii. V průběhu včerejška však část ztráty smazal. Kvůli válce na Ukrajině zdražují suroviny. Například cena ropy se pohybuje okolo 100 dolarů za barel, tedy nejvíce od roku 2014. V kombinaci se slabou korunou to znamená zdražování pohonných hmot v následujících dnech a týdnech. Zdražuje také zlato. Nyní stojí okolo 1945 dolarů za troyskou unci.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/invaze-na-ukrajinu-akcie-padaji-oslabuje-i-koruna-na-intervence-cnb-je-vsak-jeste-brzy-1387964
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.