Ruské letecké dopravě hrozí zhroucení

Aeroflot

Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje již třetím týdnem a již nyní je jasné, že Rusko se přepočítalo opravdu v mnohém. Např. v rozsahu západních sankcí. Ty postupně zasahují jedno průmyslové odvětví za druhým a přivádějí je na hranu kolapsu. Existenční problémy se nevyhýbají ani ruské letecké dopravě. A zdaleka nejde jen o to, že ruské aerolinky již mohou létat jen do minima zemí. Co ruskou leteckou dopravu čeká?

Boeing a Airbus zasadili Rusku tvrdý úder

Ruský letecký průmysl již dávno není tím, čím býval v dobách Sovětského svazu a ani ve flotilách ruských společností nejsou stroje domácí výroby příliš běžné. Stejně jako ve zbytku světa, i v Rusku se spoléhají především na stroje Airbus a Boeing.

Tito výrobci letadel ale hned v prvních dnech ruské agrese zastavili export náhradních dílů do Ruska. Jedná se samozřejmě o nepostradatelnou součást fungování letecké dopravy a bez originálních dílů se ruské společnosti nemohou obejít.

Aeroflot

Foto: Pixabay

Čína budoucnost ruské letecké dopravy nezachrání

Zastavení dodávek originálních náhradních dílů pro letadla Airbus a Boeing bude znamenat, že tyto stroje brzy přestanou létat. V Rusku bude proto omezena nejen mezinárodní, ale i vnitrostátní letecká doprava (její útlum lze nicméně předvídat i v souvislosti s kolabující ekonomikou). Celý sektor letecké dopravy v Rusku je tak doslova před zhroucením, jak ekonomickým, tak technickým.

Jistou šanci mohla pro Rusko představovat Čína, která by mohla dodávky náhradních dílů realizovat, ta to ale odmítla a opět tak ukázala velmi přísně nastavené limity jakékoliv reálné čínské pomoci Rusku. Rusko nyní upíná své naděje třeba k Turecku či Indii, ani z jejich strany ale nelze pomoc příliš očekávat. Rusko se tak samo dostalo do pozice, která nese srovnání snad jen se Severní Koreou, v oblasti letecké dopravy i jinak.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/rusko-cina-dodavky-nahradni-dily-odmitnuti-valka.A220311_095200_eko-doprava_jla

https://www.washingtonexaminer.com/policy/economy/russian-airline-industry-in-collapse-now-similar-to-north-korea

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.