Rizikové životní pojištění Uniqa

RPSN u malých půjček

Ptáte se, proč RPSN u krátkodobých půjček mnohdy nedává smysl a vy si lámete hlavu s tím, k čemu vlastně tento ukazatel směřuje. Rozhodně není od věci se na tuto záležitost soustředit. Když se podíváme na mnohé nebankovní půjčky a také i na některé úvěry v bankách, zjistíme, že je RPSN uvedeno fakticky všude. Není se čemu divit, jelikož se jedná o konkrétní ukazatel, který je pro spousty lidí důležitý. Oč se tedy vlastně jedná a v jakých ohledech bychom k RPSN měli nějakým způsobem přihlížet a snažit se mu porozumět?

Definice RPSN

RPSN je v podstatě zkratkou pro roční procentuální sazbu nákladů. Jedná se o parametr, který dokáže zhodnotit celkovou výhodnost nebo naopak nevýhodnost konkrétního úvěru. U krátkodobých úvěrů se uvádí v podstatě vždycky. Mnohdy ale není vůbec tím, co by mělo skutečnou výhodnost nebo nevýhodnost nebankovních půjček přesně charakterizovat. Často totiž dochází k tomu, že RPSN činí klidně i 5 000% a více, což je již značně devastující z hlediska klienta dané finanční instituce.

RPSN je třeba uvádět ze zákona

Povinnost uvádět celkovou roční procentuální sazbu nákladů mají zprostředkovatelé různých půjček ze zákona a nemohou se jí vyhýbat. V opačném případě jim hrozí jednak pokuta a jednak i odebrání licence k poskytování hotovostních půjček. Jediné dva druhy půjček, které nemusí mít uvedeno u svých podmínek RPSN, jsou ty, jejichž celková výše nepřesahuje 5000 korun. Osvobozeny jsou i úvěry vyšší než 1 880 000 korun.

Příklad RPSN

Nejlépe je možné RPSN a její fungování demonstrovat na konkrétním příkladu. Představte si jednoduše, že půjčíte svému známému třeba sumu 1 000 korun. On vám samozřejmě vrátí tuto částku a jako vděk přidá ještě 140 korun. Jedná se tedy o dvacet korun za každý den trvání půjčky. Celkem jde tedy o RPSN 14 %. Když si ale vezmete, že byste měli platit RPSN okolo 3 000 %, pak byste se pravděpodobně zbláznili.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *