Rozumí školství, nebo ne? Nový ministr bude mít 16 poradců

Vladimír Balaš

Školství má opět nového lídra. Otázku zůstává, zdali se bude jednat o světlo na konci tunelu. Ten je bohužel neskutečně dlouhý. Poté, co se zrušily osnovy, zavedly rámcové, respektive školní, vzdělávací programy a školy se zaplnily asistenty pedagogů, má nový ministr opravdu co dělat. To si zřejmě uvědomuje, a tak si pořídil tým neuvěřitelných 16 poradců. Možná už díky tomu nebude muset řešit skoro nic. V čem mu mají tito lidé pomáhat?

Bývalý ministr ví, jak dál

V jakémsi malém výčtu odborníků v oblasti vzdělávání bychom mohli začít bývalým ministrem školství Petrem Gazdíkem. Ten za ne zrovna ideálních okolností rezignoval. Tak jako tak je to odborník na regionální školství. Snad současnému ministrovi poradí, že nemá používat šifrované hovory a jiné důležité věci, jež ho udrží v ministerské pozici. Pomáhat bude mimo jiné i bývalý ministr Plaga.

Wellbeing jako další nová vzdělávací bomba

Podle mého názoru se mají dobře pracovití lidé. Učit třeba děti na základní škole v rámci nějakého předmětu, jak se mít dobře, je přece přirozené. Když se budou dobře učit, pracovat a nebudou lhát, nebudou se mít špatně. Wellbeing je opravdové objevení Ameriky, pomáhat ministrovi bude Lenka Felcmanová, předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání. Mohla by mu ideálně poradit, že by se konečně měla zrušit inkluze, zavést speciální školy a takřka kompletně zrušit posty asistentů pedagoga. Zase by to fungovalo.

Zpropadené přijímací zkoušky a maturity

Doby, kdy si střední školy řešily přijímací testy kompletně samy, jsou již dávno pryč. Delší dobu už je v celostátním pojetí připravuje společnost Cermat. Mnohdy jsou tyto testy značně kritizované. To samé se týká také státních maturit. Ty klasické určitě špatné nebyly a kolem státních se vytvořila spousta spekulací. Ministrovi bude pomáhat bývalý ředitel Cermatu Martin Chvál.

Další kopa odborníků

Málo jich určitě není. Třeba vysokoškolský pedagog a publicista dlouhodobě se zaměřující na téma inovace vzdělávání Bohumil Kartous, biochemik Jan Konvalinka, kapelník TapTap Tap Šimon Ornest nebo matematik Peter Kupka. Jmenovat bychom mohli i mnohé další. Tak jako tak by mohli ministrovi poradit, že je třeba se soustředit především na nadanější žáky, jež mají potenciál. V mnohých školách se bohužel spíše soustředíme na nejslabší články řetězu, kterým se jen nechce učit. Pokud je k tomu rodiče nepovedou, nebude se jim chtít ani pracovat. Dokud bude ale moc pouze v rukou rodičů, nejspíše se skutečně budeme ve školství brodit tam, kde jsme.

Zdroje info: https://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/tym-poradcu-ministra-balase

https://www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/vladimir-balas-197601/

Ministr školství Vladimír Balaš s premiérem Petrem Fialou: Náhledové foto Ministerstvo, školství, mládeže a tělovýchovy

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.