Pozor na zdánlivé slevy a triky obchodníků

Vánoce jsou svátky klidu a míru, kdy se rodiny sejdou u štědrovečerní večeře a následně si pod stromečkem předají dárky. Nebo to už snad neplatí? Trendem posledních let je svým příbuzným a blízkým přátelům předávat obálky s penězi, za které si pak nakoupí to, co opravdu chtějí. Má to zdánlivě i další benefity. Obchodníci na začátku roku pokaždé informují veřejnost o rozsáhlých slevách, na které obyvatelé České republiky prostě a jednoduše slyší. Ne vždy se ovšem ceny dají považovat za výhodné, takže dejte dobrý pozor, ať nenaletíte.

Povánoční výprodeje působí výhodně, býti takové ovšem nemusí

Hodně lidí se pod stromeček rozhodne umístit jen obálku s penězi, ke které připojí informaci, ať si dotyčný vybere dárek sám, a navíc v povánočních výprodejích, aby při nákupu ještě ušetřil. To se však ve všech případech nemusí povést. Ano, ohromné procentuální slevy sice na první pohled působí lákavě, nicméně po bližším prozkoumání nabídky zjistíte, že původní částka opravdové hodnotě zboží ani zdaleka neodpovídá.

Jedná se o typický obchodní trik, který má ve světě dlouholetou tradici. Když se na skladech nachází zboží, které jednoduše nelze prodat za normální cenu, stačí pouze zvýšit původní sumu a následně k produktu umístit slevu od 30 výš. Někdo naivní se určitě snadno chytí. Možná si říkáte, že rozdíly i tak musejí být v řádech stokorun. Nenechte se ovšem mýlit. Prodejci často původní cenu zvýší klidně i na dvojnásobek, aby následná sleva vypadala naprosto neodolatelně.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Když tedy zajdeme do extrému, může se klidně stát, že na první pohled sice ušetříte třeba tisíc korun, ale výsledná částka, kterou na pokladně uhradíte, bude mnohonásobně vyšší než před měsícem. Navíc se proti podvodu nemáte jak bránit, jedná se totiž o zcela legální počínání a pokud si zboží bez donucení pořídíte, svou pravdu neobhájíte.

Zachránit vás může jen záruka nebo vrácení zboží

I produkt, který zakoupíte ve slevě, lze internetovému prodejci do 14 dní od převzetí zásilky vrátit bez udání důvodu. Pokud tedy zjistíte, že by se dal pořídit i výrazně levněji, tímto způsobem se můžete zachránit. Dále pak samozřejmě platí také záruka minimálně 24 měsíců.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.