Roblox první den na burze zabodoval

01_roblox

Jestliže teenageři milují Fortnite, děti nedají dopustit na Roblox. Tato videoherní platforma cílící na segment hráčů ve věku do nějakých 12-13 let se stala skutečným globálním fenoménem a ukazuje nám, jaké obrovské peníze se v tomto oboru otáčejí. Ve středu 10. března zamířila společnost na burzu a hned první den ukázal, že o její akcie bude mezi investory velký zájem.

Dětský hit

Roblox je platforma pro hraní řady her určených především pro mladší hráče. Kromě vlastního hraní lze také designovat vlastní hry a sdílet je s ostatními hráči. Roblox spatřil světlo světa v roce 2006 a od té doby narostl do dnešní podoby, kdy má více než 150 milionů hráčů po celém světě.

Roblox lze hrát pod operačními systémy Windows, Android, iOS, MacOS a na XBoxu. Hrát lze zcela zdarma, provozovatel platformy, společnost Roblox Corporation, vydělává na reklamě a především na prodeji tzv. Robuxů, herní měny, za kterou si lze pořídit nejrůznější herní vybavení, oblečení pro postavy apod.

I díky pandemii Covidu-19 vykázal Roblox příjmy 925 milionů dolarů, tj. o 82 procent více, než v roce 2019. Pro letošek předpokládá vedení společnosti další růst, tentokrát o dalších 60 procent. I přes tato impresivní čísla je ale Roblox stále ve ztrátě, která činila za rok 2020 celkově 253 milionů dolarů.

02_roblox

Foto: Pixabay

Roblox na burze

První den na newyorské burze zakončil Roblox s cenou 69,5 dolaru za akcii (tj. asi 1500 korun). Hodnota společnosti je tak nyní asi 45 miliard dolarů, v přepočtu téměř bilion korun.

V roce 2021 se chce společnost zaměřit na větší propojení reklamy s herním prostředím, tj. hráči si budou moci nakupovat virtuální produkty skutečných značek. Pokud se tento přístup osvědčí a strategie se odrazí i v růstu tržeb, akcie na to jistě zareagují růstem. Roblox tak může být pro rok 2021 zajímavou investicí, více ale napoví první týdny a měsíce.

Zdroj dat: https://edition.cnn.com/2021/03/10/investing/roblox-stock-direct-listing/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.