Ripple: Jak je na tom tato kryptoměna?

Kryptoměna

Asi každý zná pojem kryptoměn, jen díky žhavému trendu jménem bitcoin. Jen hrstka lidí, kteří se tématem zabývají nebo s kryptoměnami aktivně obchodují, znají i jiné. Tak například ripple. I tato kryptoměna zaznamenává pozitivní vývoj. Pojďme se na ni podívat zblízka.

Představení Ripple měny

Za touto měnou stojí stejnojmenná firma Ripple. Ta vybudovala síť digitálních plateb a zároveň je vlastníkem oné kryptoměny XRP. Existuje 100 miliard tokenů, každý v hodnotě 21 centů. I tato měna zažívá boom srovnatelný s bitcoinem nebo etherem. Měna profituje, jako i ty ostatní, hlavně žádané block chainu – tedy databáze se záznamy o transakcích. Jeden rozdíl však tato měna má. Jako jediná digitální kryptoměna je totiž vlastněna jen jednou společností.

Jaký za sebou má ripple vývoj.

Hodnota měny se v minulém roce zvýšila 40krát. Jde tedy o rostoucí fenomén. Firma Ripple vlastní podíl v hodnotě zhruba 13 miliard, což odpovídá 61%. Ostatní investoři zažívají nejistotu, jelikož je možné, že tento úspěšný start-up, skončí tak, že se firma rozhodne podíl prodat. Tím by zaplavila svou měnou celý trh. Bitcoin je sice na trhu silnější, avšak v dnešní době slouží jako nástroj spekulantů. To u ripple měny neplatí. Ta se rozvíjí, jako nástroj k umožnění provádět obchodní transakce. Například jen v dubnu společnost přivítala v řadách klienty jako jsou velké nadnárodní banky. Například Bank of America, RBC nebo UBS.

Nejde o klasickou kryptoměnu

Označuje se jako kryptoměna. Ve skutečnosti však jde spíše o otevřený platební systém, který používá k transakcím vlastní digitální měnu. Ale i ripple používá, pro kryptoměny typickou, distribuovanou databázi transakcí a má vlastní Transaction protokol. Jde tedy o měnu s prvky decentralizace, která je dalším znakem kryptoměn, avšak v menší míře než ty klasické kryptoměny, jako je již zmíněný bitcoin a další.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.