Restauracím chybí pracovní síly

restaurace

Blíží se léto, ke kterému neodmyslitelně patří častá posezení v restauracích a hospůdkách. V turistických centrech očekávají provozovatelé restaurací stejně jako poskytovatelé dalších služeb návrat tuzemských i zahraničních návštěvníků, alespoň zčásti se blížící před-covidové době. Gastronomie zdecimovaná pandemií se ale musí i v tuto chvíli potýkat s nemalým problémem: nedostatkem pracovních sil.

Těžce zkoušená gastronomie

Dlouhodobé a opakované lockdowny, které byly spojeny s uzavíráním gastronomických podniků, se nyní odráží na absenci zaměstnanců, především číšníků a kuchařů. Nové naději na úspěšný restart gastronomie tak nyní chybí jedna podstatná věc: zaměstnanci ochotní pracovat v gastronomických službách.

Jestliže ještě nedávno byl hlavním důvodem, proč nemohou restaurace otevřít, přímo covid, nyní se restaurace potýkají s problémem, kdo bude v letošní letní sezóně připravovat jídla pro hosty a obsluhovat je.

kuchařFoto: Pixabay

Pracovníci zmizeli

Mnozí zaměstnanci si během přerušení provozu restaurací v průběhu lockdownů nalezli novou práci. A mnoha takovým lidem, kteří dříve drželi podniky na nohou, se už nechce vracet zpět. Více než třetina bývalých zaměstnanců z gastro oboru je s nově zvolenou prací spokojená a navíc se obávají opětovného zavírání a dalších krachů, které by jejich (teď již bývalý) obor mohly znovu potkat.

Není to neopodstatněná obava, nárůsty případů nákazy v současné době hlásí řada zemí a i když přes léto bude pravděpodobně „klid“, s podzimem si nikdo nemůže být stoprocentně jistý. Doba proto pro podnikání v pohostinství stále není moc jistá a kuchaři ani číšníci se do restaurací příliš nehrnou.

Majitelé restaurací proto hledají možnosti, jak motivovat své bývalé zaměstnance a nabízí jim nezřídka zajímavé benefity. Řešení by mohla pomoci také uprchlická vlna z válkou zmítané Ukrajiny. Ukrajinci mají o práci velký zájem a majitelé restaurací či hotelů toho již nyní velmi rádi využívají.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/gastro-zamestnanci-odliv-nove-pozice-absence.A220322_123841_ekonomika_vebe
https://www.newstream.cz/money/hospodsti-i-taxikari-maji-tezky-leden-tretine-hrozi-krach

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.