Rekordní jízda elektromobilu v běžném provozu

Mercedes

Dojezd elektromobilů je parametrem, skrze který je elektromobilita často kritizována. V poslední době se nicméně i v tomto ohledu začínají elektromobily vyrovnávat vozům se spalovacím motorem. Mercedes nyní ukázal, že příznivci elektromobility mohou být optimističtí. Jeho více než 1000 kilometrů dlouhá jízda je demonstrací velkého potenciálu, který elektromobily mají a bude jistě vzpruhou pro celé odvětví.

Úspěch Mercedesu

Automobilka Mercedes-Benz se nyní může pyšnit super autem s elektrickým pohonem. Konkrétně Mercedesem, které na jedno nabití ujel přesně 1008 kilometrů za pouhých 11 hodin a 32 minut. Tento elektromobil tak ukázal, že se již v důležitých parametrech vyrovná běžným automobilům se spalovacím motorem.

Auto se na své cestě muselo vyrovnat s hřebeny Alp a přizpůsobit se provozu na dálnici, kde jelo rychlostí až 140 km/h. Je třeba zdůraznit, že tohoto dosavadního vrcholu dosáhl Mercedes v běžném, reálném terénu a provozu, nikoliv na testovacím okruhu. Elektromobil Vision EQXX startoval v německém Sindelfingenu a do cíle dorazil ve městě Cassis na francouzském Azurovém pobřeží. Inovativní baterie tohoto elektromobilu nové generace tedy své vývojáře ani fandy elektromobility nezklamala, i přesto, že auto muselo přejet vrcholky švýcarských Alp a potýkat se i s prudkým stoupáním.

Mercedes

Foto: Pixabay

Bonus pro elektromobilitu

Technologické zkušenosti, které tato jízda přinesla, jistě ovlivní i podobu budoucích modelů. Také ekologicky bude přínosem díky nižšímu zatížení životního prostředí skrze nižší spotřebu, než jakou mají běžně používané elektro-automobily. Vision EQXX spotřeboval pouhých 8,7 kWh/100 km s tím, že baterie vydržela na jedno nabití.

Elektromobilita se tak opět důrazně připomněla. Znamená to také to, že ostatní výrobci budou muset reagovat, a ještě více investovat do vývoje svých modelů.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/elektromobil-co-se-vyrovna-beznym-vozum-rekordni-mercedes-ujel-na-jedno-nabiti-pres-tisic-kilometru-1389342

https://www.motorauthority.com/news/1134289_mercedes-benz-vision-eqxx-electric-car-concept-hits-1-008-km-milestone

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.