Průměrná cena obědů v restauracích se stabilizovala

restaurace

Polední menu je velkým lákadlem, co se týče nabídky restaurací, nebo alespoň ještě před pár lety bylo. Jenomže vlivem nedávných událostí a inflace, cena obědů rostla. V roce 2017 průměrné obědové menu vyšlo v průměru okolo 100 Kč. Vlivem pandemie bylo mnoho restaurací zavřených nebo fungovaly pouze v omezeném režimu. Ještě na začátku roku 2022 byste zaplatili za oběd 150 Kč, na konci roku až 180 Kč, což je zdražení o 30 Kč. Nejvíce podražily obědy v září, a to minimálně o 5 Kč. Nyní v průměru zaplatíte za oběd 181 Kč.

Firmy poskytují až v 93 procentech svým zaměstnancům stravovací benefity ve formě:

  • stravování ve vlastní kantýně,
  • stravenkový paušál,
  • elektronické nebo papírové stravenky,
  • dovozy obědů na pracoviště.

Naplňující se predikce

Výrazný skok ve vývoji ceny na podzim loňského roku napomohl k tomu, aby se stabilizovala cena obědu. Podzimní zdražení výrazně pomohlo provozovatelům restaurací se poprat s výdaji spojenými se zvyšujícími se cenami energií i potravin. Loňské zdražování skončilo symbolicky na konci roku, kdy průměrná cena stoupla na 180 Kč. Podle Jana Michelfeita se naplňuje predikce, kterou potvrzuje cena stanovená koncem roku, jejíž hodnota se pohybuje v rozmezí 2 Kč. Zároveň dodává, že pokud se podaří ČNB dostat v letošním roce inflaci pod 10 procent, tak by cena neměla nadále růst.

menu

Foto: Pixabay

Nejdražší kraje

Zajímá vás, v jakém kraji zaplatíte nejvíc za obědové menu? Jistě nebude žádným překvapením, že „premiantem“ bude právě Praha, jak by většina tipovala. V Praze zaplatíte v průměru 203,50 Kč, hned v závěsu se drží Středočeský kraj se 196,90 Kč. Třetí příčku uzavírá Jihomoravský kraj se 191,40 Kč. Plzeňský kraj dělí 0,20 Kč od hranice 190 Kč.

Nejlevnější kraje

Na opačném pólu se pohybuje Vysočina a Ústecký kraj, kde se najíte dokonce až o 40 Kč levněji, jak v Praze, tedy 163 Kč, respektive 162,90 Kč. V průměru o jednu korunu zaplatíte více v Olomouckém a Zlínském kraji. V Karlovarském kraji se naobědváte za 167 Kč. Ve zbývajících krajích se hodnota obědu pohybuje v rozmezí 170-186 Kč.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cena-obed-menu-restaurace-sodexo.A230404_091556_ekonomika_vebe

https://www.novinky.cz/clanek/finance-obedy-v-restauracich-prestaly-zdrazovat-40427853

Náhledové foto: Pixabay