Kontrola cen potravin: Horší výsledky, než se čekalo

nákupy

Kvůli vysokým cenám potravin nyní probíhají ze strany státních orgánů kontroly jak u zemědělců, tedy producentů, tak obchodníků – nejčastěji větších obchodních řetězců. Tento fakt komunikoval také ministr zemědělství Zdeněk Nekula, pod kterého agenda spadá. Výsledky dle něj jsou horší, než by se čekalo. Jak kontroly dopadly a co ukazují?

Výsledky horší, než stát očekával

Kontroly probíhají ze strany orgánů státní správy, které spadají pod ministerstvo zemědělství a ministerstvo průmyslu a obchodu. Konkrétně ze strany Státní zemědělské inspekce a České obchodní inspekce. V posledních dvou týdnech proběhlo asi 250 společných kontrol. Dle ministra zemědělství se ukázalo, že docházelo a dochází k masivnímu porušování právních předpisů upravující potravinářství a ochranu spotřebitele. Kontroly odhalily řadu nekalých praktik. Nejvíce podnětů přitom přišlo na potravináře. Nějaký druh porušení se týkal tří čtvrtin kontrolovaných subjektů.

Špatný hygiena, falešné slevy

Jaká provinění se zemědělců a zejména obchodníků nejvíce týkala? Špatná hygiena, falešné slevy, a dokonce i účtování více peněz, než bylo na cenovkách. Někdy se také stávalo, že obchodník s cenou zákazníka spotřebitele vůbec neseznámil. V pěti případech byla situace tak vážná, že porušení pravidel vedlo k zavření pěti prodejen. Dva z těchto případů se týkaly velkých řetězců. Tesco v Bílině doplatilo na nečistoty na podlaze a v regálech, Norma v Chebu zase na mrtvé hlodavce.

Ministr vidí pozitivní snižování cen

Zdeněk Nekula, lidovecký šéf resortu, však vidí i pozitiva. Na současném trhu jsme prý svědky projevujícího se snižování cen. Od loňského září poprvé klesla cena vajec. To tvrdí týdenní hlášení Českého statistického úřadu. Ještě před Velikonoci ČSÚ avizoval, že by se cena vajec mohla pohybovat okolo 10 Kč za kus. Nyní se však prodávají tyto produkty za 3 až 4 Kč za kus. Nyní klesají také ceny másla i dalších nesezónních potravin.

Zdroj: https://www.penize.cz/ochrana-spotrebitele/441576-kontrola-potravin-dopadla-hur-nez-se-cekalo-zavrelo-pet-prodejen, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-jak-dopadla-kontrola-cen-potravin-oznami-urad-do-poloviny-kvetna-229223

Náhledové foto – Pixabay