Profesní kouč a tipy, jak si vybrat toho nejlepšího

Coaching

Profesní kouč už není ničím neobvyklým. Právě naopak. Na trhu je jich velké množství, a tak může být poměrně složité vybrat si toho pravého. Profesní kouč může být manažerem, psychologem nebo jinou osobou, která se pohybuje v byznysu. Ideální je pro lidí, kteří vědí, jaký je jejich pracovní cíl (čeho chtějí v práci dosáhnout), jen nevědí jak. Vhodný je ale také pro lidi, již se dostali do slepé uličky, práce je přestala těšit a oni nevědí, co dál. Také pokud nevíte, co chcete, může vám profesní kouč prospět.

Proč využít profesního kouče

Jak jsme již naznačili, profesní kouč může být prospěšný ve stanovení kariérního cíle a jeho dosažení prostřednictvím dílčích cílů. Nemusí jít jenom o povýšení, ale také získání nové práce, změna oboru nebo snaha o získání vyššího platu. Pracovní kouč může řešit problémy mezi podřízenými a nadřízenými, problémy v komunikaci nebo jiné složité situace. Typické je, když má manažer svého vlastního profesního kouče, se kterým může sdílet různé problémy.

Coaching

Foto: Pixabay

Specifické vzdělání kouče

Pokud hledáte toho správného kouče, měl by mít dosažené akreditované vzdělání. To uděluje profesní organizace koučů, velmi často je to právě mezinárodní International Coach Federation (ICF). Díky tomu, že váš kouč prošel touto akreditací, můžete mít jistotu, že je skutečně na svém místě. Ví, jak koučovat, a umí to provést v praxi. Navíc jedná podle etického kodexu, jehož součástí je zachování mlčenlivosti a nezneužití získaných informací od klienta pro své vlastní účely.

Další vzdělávání

Kouč může získávat další a další certifikáty a znalosti v oboru koučování. Čím více jich má, tím více si můžete být jisti jeho dovednostmi. Může to také znamenat to, že bere svou práci opravdu zodpovědně – a co víc: že ho práce baví. A když někoho práce baví, pak je práce mnohem lépe provedená.

Praxe v oboru

Každý kouč vede v rámci některé z profesních komor (celosvětové ICF, evropské EMCC či české ČAKO) profesní deník. Jeho součástí je počet hodin, které skutečně strávil koučováním. Tato certifikace zahrnuje pouze hodiny strávené koučováním, nikoli ty, které tráví školením, konzultacemi atd.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/rady-personalistky-kariera-s-koucem.A150820_2185399_podnikani_kho

Foto: Pixabay

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.