Proč společnosti vyplácejí dividendy? Důvodů je několik

Existují tři hlavní způsoby, jak mohou společnosti využít své zisky: Mohou reinvestovat do podnikání, odkoupit zpět akcie nebo vyplatit dividendy akcionářům. A mnoho společností dělá kombinaci dvou, nebo dokonce všech tří těchto věcí. Dividendy jsou u akcie velkým lákadlem a tak zvyšují i atraktivitu dané akcie. To by tedy mělo mít za následek lepší obchodovatelnost akcií.

Jak využít zisk společnosti?

Opětovné investování do podnikání může být zásadní pro růst i pro zachování konkurenční výhody, takže většina společností reinvestuje alespoň část svých zisků zpět do podnikání. Pravdou je, že mnoho rychle rostoucích společností nevyplácí vůbec žádné dividendy. Dva hlavní způsoby, jak vrátit kapitál akcionářům, zpětný odkup a dividendy, mají oba své výhody a nevýhody.

Zpětný odkup akcií

Zpětný odkup akcií snižuje počet nesplacených akcií, čímž zvyšuje hodnotu zbývajících akcií. Například, pokud má společnost tržní kapitalizaci ve výši 10 miliard USD a má 100 milionů nesplacených akcií, každá akcie by měla hodnotu 100 USD. Pokud by stejná společnost odkoupila zpět 10 milionů těchto akcií, zbývalo by jen 90 milionů a každá by stála asi 111 dolarů.

Zpětný odkup akcií a daně

Navíc, zpětné odkupy mohou být prospěšné z daňového hlediska. Pokud vlastníte akcie na standardním (zdanitelném) brokerském účtu, jsou dividendy, které obdržíte, obvykle zdanitelné v roce, ve kterém je obdržíte. Na druhou stranu neplatíte daň ze zisku z akcií, dokud neprodáte své akcie.

Oblíbené dividendy

Výplata dividend má tu výhodu, že peníze jsou přímo vloženy zpět do rukou akcionářů. Tato možnost dává investorům největší kontrolu nad svými penězi – mohou si vybrat, zda použijí dividendy k pokrytí životních nákladů, reinvestují je do více akcií stejné akcie nebo je použijí k investování někde jinde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *