Proč se Zeman staví do role chudého důchodce? Protože chce

důchod

Miloš Zeman končí po deseti letech ve funkci prezidenta České republiky. Jednou z otázek, která zajímá jak příznivce, tak odpůrce tohoto politika, který polarizoval českou veřejnost jako málokdo jiný, je to, jaké peníze bude nyní na odpočinku pobírat. Kolik to bude?

Na co má nárok bývalý prezident?

Jakožto prezident si Miloš Zeman přišel na 341 tisíc korun měsíčně. O tento plat samozřejmě nyní přijde. Jeho příjem se bude sestávat ze tří částí. Tou první je běžný starobní důchod, který v jeho případě činí 23 tisíc korun. K tomu bude ale doživotně pobírat speciální prezidentskou rentu 50 tisíc korun. Navíc má potom nárok na úhradu výdajů na provoz kanceláře, plat asistenta apod., taktéž ve výši 50 tisíc korun.

Miloš Zeman dal v rozhovoru na CNN Prima News najevo, že jakožto svoji asistentku zaměstná svoji manželku Ivanu, tyto peníze tedy v jeho domácnosti zůstanou také. Kromě toho má potom doživotně nárok na auto s řidičem.

prahaFoto: Pixabay

Podmínky využívání

Na benefity spojené s odchodem z úřadu mají bývalí prezidenti nárok za všech okolností kromě přesně definovaných výjimek. Těmi jsou spáchání úmyslného trestného činu nebo situace, kdy by se nechali zvolit za senátoru či by začali pracovat pro státní úřady nebo jiné orgány. V současné době čerpá tyto výhody logicky pouze Václav Klaus.

Něco takového jako další pokračování politické kariéry nebo funkce v některém státním úřadě u Miloše Zemana není však příliš pravděpodobné, neboť dle svých slov hodlá ve svých 78 letech odejít definitivně na odpočinek a čas trávit především četbou. Co se finančního zajištění týká, své nové příjmy okomentoval slovy „Budeme z toho muset vyžít“.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-renta-50-tisic-duchod-23-000-kc-budeme-muset-vyzit-postezoval-si-zeman-40424834

https://ceskeduchody.cz/zpravy/milos-zeman-po-konci-funkce-k-duchodu-dostane-dozivotni-rentu

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.