Proč na výherních automatech najdeme symboly ovoce?

Pravděpodobně každý dospělý člověk ve svém životě viděl nějaký výherní či hrací automat. Je jedno, zda to bylo v herně na rohu, v luxusním casinu či nějakém online casinu v mobilu nebo na počítači. Ať už jste výherní automat viděli nebo vyzkoušeli kdekoli, možná vás zarazila jedna věc. Na válcích se často točí třešně, švestky, melouny nebo citróny. Proč tomu tak je? Proč na většině tradičních výherních automatů nacházíme symboly ovoce?

Historie výherních automatů

Odpověď hledejme v historii, konkrétně v USA, kde mají výherní přístroje více než stoletou tradici. Z počátku se na jednoduchým mechanických přístrojích objevovaly různé symboly a popularita automatů rychle rostla. I v tehdejší době bylo velice lákavé vhodit do přístroje pár centů a v případě štěstí si odnést dolary. Jelikož popularita těchto přístrojů rostla, vzrůstaly i negativní dopady na společnost. Do věci se vložili politici a vznikly zákony, které výherní přístroje omezovaly.

A právě tehdy se objevil nápad, jak nové zákony obejít. Na automatech se nevyhrávaly peníze, ale žvýkačky různých příchutí, takže se nejednalo o hazardní hru. Na válcích se tak objevily melouny, citrony či třešně. Kdo měl štěstí a „trefil“ na válcích melouny, odnesl si balíčky melounových žvýkaček a jiný výherce zase žvýkačky třešňové. I když se následně opět začalo hrát o peníze, oblíbené symboly už zůstaly.

Současnost a výherní automaty v ČR

V dnešní digitální době najdeme na internetu tisíce různých výherních automatů s rozličnou tématikou a skvělými grafickými i hudebními efekty. Ve spoustě zemí jsou oblíbené výherní automaty s filmovou či sportovní tématikou, ale v Česku stále dominují tradiční ovocné přístroje. Tím pravděpodobně nejoblíbenějších je automat Multiplay 81 od společnosti e-gaming, který kromě ovoce na válcích zobrazuje i další tradiční symboly jako jsou sedmičky nebo znak „BAR“.

Zajímavé je i to, že hodnota jednotlivých symbolů ovoce se historicky stále zachovává. Melouny na naprosté většině přístrojů znamenají vyšší výhru než citróny nebo třešně. Zda toto odstupňování hodnot souvisí s exotikou či dostupností jednotlivých druhů ovoce se však můžeme pouze dohadovat 🙂

Zdroj obrázku: Betor.cz

(18+) Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.