Jak mluvit s dětmi o půjčkách

Někdy jsou životní náklady příliš vysoké, takže je potřeba rodinný rozpočet rozšířit o peníze z (ne)bankovního institutu. V takovém případě hovoříme o půjčkách. Měli by vaše děti vědět o tom, že váš rodinný rozpočet utrpěl ránu a vy jste si museli půjčit peníze odjinud? Jak správně hovořit s dětmi o půjčkách, aby pochopili, že půjčení peněz bylo nutné a nyní je nutné trochu víc šetřit, abychom půjčku splatili?

Začněte u sebe

V první řadě byste vy při půjčování měli dodržet základní pravidla. Mezi ně patří například to, že byste si neměli půjčovat na dobu delší, než je samotná životnost věcí (například na dovolenou). Dále si nepůjčujte na hlouposti, jako je například hromada vánočních dárků pod stromečkem. Vaše děti by měli pochopit, že koupit si mohou pouze to, na co mají peníze. Peníze by si měli půjčovat pouze na důležité věci a v případě, že vědí, že budou schopni půjčku splácet.

Starší děti se mohou zapojit

Při procesu rozhodování se o půjčce, můžete děti seznámit s celým procesem půjčování. Zjistí například, jak to v bance chodí, když si chcete vzít půjčku nebo se naučí rozumět tomu, co ta procenta, která se skloňují v televizi skutečně znamenají. To jde ale u starších dětí, které již umí počítat. A navíc je potřeba si uvědomit, že hlavní rozhodnutí (a také následné splácení) leží vždy na vašich bedrech.

Vysvětlení půjčky

Vaše děti by z půjčky měli pochopit následující:

  • Půjčka byla nevyhnutelně nutná – pokryje základní potřeby (bydlení, praní, jídlo), nikoli požitky (dovolená).
  • Víte, že budete mít z čeho půjčku splácet (máte stálé zaměstnání, můžete si vzít práci na doma nebo další brigádu apod.).
  • Když jste si vzali půjčku, bude potřeba v celé domácnosti více šetřit (nebude se utrácet za zbytečnosti, jako je jídlo z restaurací, sladkosti apod.).
  • Půjčka je velká zodpovědnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *