Pro britské televize znamenalo úmrtí královny ekonomické ztráty

pohřeb

Pohřeb britské královny byl událostí, které prakticky nešlo uniknout, a zdaleka to neplatilo jen pro Velkou Británii. Je to celkem pochopitelné, rekordů a zajímavostí spojených s královnou je opravdu hodně. Možná tím nejzajímavějším faktem je, že královna Alžběta II. byla posledním člověkem, který se aktivně účastnil Druhé světové války a dodnes zastával vysokou veřejnou funkci. Co její úmrtí ale znamenalo pro britské televize z ekonomického hlediska?

Rekordní přenos

Přímý přenos pohřbu královny Alžběty II. lámal rekordy sledovanosti. Podle prvních odhadů sledovaly alespoň část pohřebního ceremoniálu až čtyři miliardy lidí, což dělá z této události nejsledovanější přenos v historii. Mohlo by se zdát, že televizní stanice, které pohřeb přenášely na tom značně profitovaly. Opak je ale pravdou. Na rozdíl od tištěných medií televize ztrácely v posledních dnech miliony liber. Pro veřejnoprávní BBC se samozřejmě jednalo o menší problém než pro televize komerční.

Londýn

Foto: Pixabay

Není reklama, nejsou peníze

Smrt královny vyvolala obrovský zájem o informace. Lidé proto ve velkém kupovali časopisy a magazíny (prodeje vzrostly až o 35 %), z čehož jejich vydavatelé profitovali. Stejně tak se prakticky nehnuli od televizních obrazovek. Obchodní model televizních stanic je založený na prodeji reklamního času. A právě ten televize v době mezi oznámením úmrtí královny a jejím pohřbem z piety vůbec nenabízely.

Někteří zástupci mediálních agentur popisují úmrtí královny k události, která se z pohledu televizí vlastně vůbec nestala. Jedná se tak o pěknou ukázku toho, že první pohled může značně klamat.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-pohreb-kralovny-lamal-rekordy-ve-sledovanosti-pro-televize-je-ale-ztratovy-40409161

 https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/pohreb-kralovny-lame-rekordy-ve-sledovanosti-pro-televize-je/r~33d14c08384d11ed9ae20cc47ab5f122/

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.