Přivýdělek na mateřské: Nic není úplně neomezené

Výdělek na mateřské

Mateřská dovolená představuje pro ženu poměrně velké zejména psychické vypětí. Není se čemu divit, jelikož neomezené starání se o malé dítě je značně vyčerpávající. I přesto si ale mnohé ženy chtějí na mateřské dovolené vydělat nějaké finanční prostředky navíc. Pravidelné platby formou sociálních dávek od státu nejsou zrovna nejvyšší, a tak není od věci pokusit se o nějaký ten přivýdělek na mateřské dovolené. Mnohdy se i tento přivýdělek nakonec stane jakousi předzvěstí dalšího povolání na stálou dobu. Pravda je ovšem taková, že i přivýdělek na mateřské nemůže být z hlediska celkové hodnoty neomezený…

Kolik si můžete na mateřské dovolené vydělat?

Jestliže pobíráte rodičovskou anebo mateřskou, můžete si vydělat prakticky neomezené množství peněz. Budete je ovšem pochopitelně danit podle platné legislativy v České republice. Strop tedy stanoven není. Problém ale mnohdy nastává v případě, že si vás bude chtít váš manžel odečíst na daních. Pak můžete mít výdělek maximálně 68 000 korun, přičemž samotná mateřská se do něj nepočítá. Důležité jsou i formy pracovního závazku.

Dohoda o provedení práce optimální do 10 000 korun

Jestliže uzavřete dohodu o provedení práce a váš výdělek nebude vyšší než 10 000 korun, nebudete muset odvádět ani zdravotní, ani sociální pojištění. Do 5 000 korun nebudete nuceny ani peníze danit. Záleží na tom, zdali podepíšete prohlášení k dani z příjmů fyzických osob. U dohody o pracovní činnosti nemusíte platit zdravotní a sociální od 2 500 korun danit do 5 000 korun. Zajímavý je i přivýdělek při zaměstnání, ke kterému vám stačí je živnostenský list, který stojí cca okolo 1 000 korun. Platit budete jen zdravotní minimum. Sociální se při nízkých ziscích neplatí. Forma pracovní činnosti je již pouze a jedině na vás a vašich schopnostech.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.