Při jakých teplotách zamrzají pohonné hmoty

Na zimu je potřeba každý automobil pořádně připravit. Kontrola spočívá například v prověření stavu autobaterie, doplnění nemrznoucí směsi do ostřikovačů nebo zakoupení škrabek, pomocí nichž řidiči odstraňují ledový povlak ze skel. Zapomínat by se ovšem nemělo ani na pohonné hmoty. Při jakých teplotách zamrzá „letní nafta“, liší se nějak parametry v rámci zimního LPG a bývají problémy také s benzínem? Nebojte, všechny důležité informace se dozvíte hned záhy.

Nenechte se ukolébat nadprůměrnými teplotami, pokud vlastníte vozidlo s dieselovým motorem

Meteorologové věští, že nás stejně jako v letech předešlých čeká velice mírná zima s nadprůměrnými teplotami a nutno podotknout, že předpověď jim zatím vychází na jedničku. I tak je ovšem potřeba brát zřetel na volbu pohonných hmot, jelikož v momentě, kdy do České republiky dorazí mrazy, už bude pozdě. Zamrzání je tradičním problémem dieselových vozů, protože letní nafta neodolá teplotám kolem 0 °C. Zimní naopak odolá teplotám do mínus 20 °C.

Ani pokud do letní směsi dotankujete určité množství nafty zimní, nemáte ještě zdaleka vyhráno. Výsledná filtrovatelnost samozřejmě závisí na množství obou typů nafty, nicméně odborníci odhadují, že ztratí svou provozní spolehlivost, kvůli čemuž zatuhne při mínus 7 °C.

Jak už bylo zmíněno v předchozím odstavci, tak zimní nafta překoná teploty do mínus dvaceti. Když ovšem přijde zima ještě o něco třeskutější, i ona může zamrznou. Před tímto problémem vás dokáží ochránit aditiva, která se do nádrže přidávají před tankováním. Ta zlepšují obranyschopnost nafty vůči mrazu až o 5 °C.

U čerpacích stanic se pak můžete setkat také s prémiovým druhem nafty, který je sice podstatně dražší, nicméně odolá mrazu až mínus 35 °C. Hodně ovšem záleží na výběru čerpací stanice, žádné běžné standardy pro poměr látek obsažený v pohonných hmotách pod tímto označením totiž neexistuje.

Benzín mrazy povětšinou překonává

Občané České republiky vlastnící automobil s benzínovým motorem se v podstatě nemusejí bát, že by jim palivo přes zimu zamrzlo. Potíže se totiž mohou objevit nejdříve při teplotě mínus 40 °C, což tady jak sami uznáte, už velice dlouho nebylo. Problém může nastat jedině ve chvíli, kdy se v nádrži kromě paliva vyskytuje také voda. To však platí nejen pro benzínová, ale i pro naftová vozidla.

LPG si s mrazem poradí díky upravenému poměru látek

Zkapalněný ropný plyn přezdívaný LPG se se zimou vyrovnává pozměněným složením. Zatímco v letních měsících směsi dominuje butan, v zimě se zase více o slovo hlásí propan. Ten se totiž lépe odpařuje i při nižších teplotách. V zimě tedy v případě vozidel s LPG problémy se startováním nenastávají, jejich majitelé dojedou do zaměstnání za každé situace včas.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

8 komentářů

 1. Sam - Moravský kreativní komentátor Odpovědět

  To záleží na tom kolika litry vody seto naředí. Pardon , chtěl jsem říci kolik vody se tam vykondenzuje.

 2. Sam - Moravský kreativní komentátor Odpovědět

  26 let jezdím s naftovými auty a ještě se mně nestalo, že by mně nafta zmrzla nebo zatuhla. Tedy fakt je , že bionaftu v JZD nebo zelenou naftu jak se to teď jmenuje jsem netankoval.ani nenakradl.

 3. Fanda62 Odpovědět

  Pokud jezdíte na Lpg,tak to nezamrzne jen díky tomu,že se startuje na benzín a po zahřátí motoru se automaticky přepne palivo na plyn. Ale pozor,ten se z kapalného mění na plyné skupenství. A tam to zamrzne díky mrazu okolí,ale i díky přeměně skupenství kapalného na plynné,když toto probíhá. Proto se startuje a jede první metry na benzín a až se ohřeje chladící kapalina tak se to automaticky přepne na LPG.Chladící kapalina ohřívá zplynovač,nevím jak nazvat příslušné místo.Když jsem měl první auta na lpg,kde jsem to přepínal ručně a mohl i startovat na lpg tak při teplotách okolo nuly jsem nastartoval,ujel paár metrů a konec,zamrzl přívod plynu. Tenhle problémek byl jen v zimě,šetřit se nesmí za každou cenu,jinak se v zimě mění pomer propanu a butanu to už pisálek má pravdu.

 4. diesselák Odpovědět

  V minulosti,když byla nafta ještě kvalitní a mrazy v zimě klidně kolem mínus dvaceti,tak se mi nestalo že by mi to zamrzlo. V dnešní době ojebávek a ředění vším možným je možný vše. Je fakt že mrazy nejsou,ale až jednou příjdou tak se možná budeme divit.

 5. Tomas Odpovědět

  Se startovanim na LPG byt ani problem nemuze kdyz se startuje na benzin a prepina se az po zahrati reduktoru alespon na 30 stupnu.

 6. Roman Odpovědět

  S tím LPG nemáte pravdu.Měl jsem Felicii 1.3 MPI+LPG,odešlo benzínové čerpadlo a já musel startovat stále na LPG. V zimě bylo -15 a já vždy nastartoval na LPG a odjel jsem do práce.Nic nezamrzlo.

 7. Milan Odpovědět

  Pánové. Je rozdíl v systému Felicia 1,3 MPI a Škoda Fabia 1,4 MPI. U Fabie odchází při systému LPG při minus 10 stupních cívky motoru

 8. Martin Hessler Odpovědět

  Autor by si měl obstarat seriózní informace.
  V našich končinách prakticky nenastanou tak nízké teploty, aby benzín nebo nafta zamrzly, tedy změnily skupenství z kapalného na pevné.
  To, co způsobuje selhání vznětových motorů při nízkých teplotách, je parafín obsažený v naftě. Ten se za mrazu vysráží, ztuhne a ucpe palivový filtr nebo čerpadlo. U zážehových motorů je zdrojem problémů zkondenzovaná voda, která se hromadí v nádrži u dna (je asi o 30 % těžší než benzín a žádný automobil nevysaje palivovou nádrž do sucha, takže tam zůstává).
  Pomůže občas nechat odkalit nádrž (u českých motoristů věc neznámá) a na zimu přidávat do nafty aditiva, která zabrání ztuhnutí parafínu. Tzv. „zimní nafta“ je obsahuje už z výroby, jinak je stejná jako ta obyčejná.
  Skutečná zimní nafta, s přídomkem „Arctic“, není u nás v obchodní síti vůbec k dostání. Je držena jako strategická rezerva pro armádu, policii a záchranné sbory.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *