01_covidpas

Při cestování se bez očkovacího pasu neobejdeme

Vlády po celém světě začínají v těchto dnech s očkovací kampaní, která má pomoci vrátit svět do normálu. Celá řada lidí už proto začíná spřádat plány na to, jak začnou opět cestovat, navštěvovat koncerty, veletrhy apod. Často skloňovanou otázkou přitom je, zda a jak se bude rozlišovat mezi očkovanými a neočkovanými. Některé země trvají na tom, že neočkované osoby nebudou nikterak diskriminovány (např. v podobě zákazu vstupu na vnitřní hromadné akce apod.), jiné chtějí být v tomto ohledu přísnější a předpokládají, že očkování bude minimálně po nějaký čas spojeno s širšími možnostmi. Skutečnost bude asi jako obvykle někde uprostřed. Existuje ale jedna oblast, kde se s potvrzením o očkování bude pracovat zcela určitě, touto oblastí je mezinárodní cestování.

Do letadla jen s očkováním

Australská letecká společnost Qantas již oznámila, že plánuje na svých zahraničních linkách povinnost předložení potvrzení o proočkování proti covid-19 a je více než pravděpodobné, že nebude jediná. Na druhé straně stojí Lufthansa, která tento postup odmítá a předpokládá, že jednotlivé země si určí svá vlastní pravidla, podle kterých se budou dopravci muset řídit.

Ať tak či onak, potvrzení o očkování bude nějakou roli v mezinárodním cestování hrát zcela určitě. Jakou bude mít tento „očkovací pas“ konkrétní podobu? Aktivity některých technologických společností nám už nyní napovídají.

02_covidpas

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Očkování v aplikaci

Nejpravděpodobnější podoba očkovacího pasu je aplikace v mobilním telefonu. Ta bude muset být schopná jednak uložit potřebné informace v jednoznačném formátu, který bude důvěryhodný pro autority v Česku stejně jako třeba v Argentině, současně pak bude muset splňovat maximální bezpečnostní standardy i ty nejpřísnější požadavky na zajištění soukromí.

Jednu takovou aplikaci vyvíjí iniciativa Common Trust Network se zapojením Světového ekonomického fóra stejně jako řady leteckých společností včetně již zmíněné Lufthansy, Swissu, Cathay Pacific, United Airlines či Virgin Atlantic. Aplikace CommonPass by měla být schopná ukládat a poskytnou informaci o citlivých medicínských datech včetně výsledky covid testů a samozřejmě také potvrzení o očkování.

Podobné aplikace vyvíjí i IBM či nadace Linux Foundation. Vypadá to tedy, že technicky budeme na návrat cestování už brzy připraveni.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

28 komentářů

 1. miztli Odpovědět

  Takže další příživníci budou lidem takto uměle vnucovat eletronické certifikáty s platností na třeba jeden rok a k tomu ještě časové razítko a další známé, vpodstatě zbytečné obtěžující nesmysly. A to vše pod záminkou delakrace očkování proti covidu.

  1. Pepa Odpovědět

   Naprosto zásadní informace je z WHO, že očkovaný člověk je stále přenašečem Covid-19. I kdyby očkovaný měl 10 pasů, vůbec to z něj nedělá zdravého člověka. Dále se vyskytl případ nově nakaženého již očkovaného člověka.
   Veškeré informace o tom, že očkovaný bude mít pas a volně bude moci cestovat jsou jen žvásty nejspíše zaplacené výrobci vakcín. protilátky v těle přetrvávají přibližně stejně po očkování jako po prodělání Covid. Není to ani lék. Není to nic jen odklad .

  1. Alex Odpovědět

   Kdybys nebyl žebrák tak bys lítal jako já první třídou a měl bys to i s postelí a nemusel bys sedět s holotou po třech ty ňoumo.

   1. Vlk Odpovědět

    Nojo, ale to lítáš letadlem a hajzl máš na chodbě ?
    To bych fakt nemohl…………………
    To bych si připadal jak socka…………

 2. Vaclav Odpovědět

  Po letošní zkušenosti s Czech Airlines, která během jarního nástupu pandemie a následném rušením letů v následujících měsících s klienty nekomunikovala a ani se nenamáhala se se svými klienty finančně vyrovnat, mi je nějaká letecká doprava už opravdu u zádele. Jen hlupák se spálí dvakrát o stejná kamna.No,ale tato letecká společnost dál prodává lístky jako by se nechumelilo.Noví cestující tak ještě ani netuší, že nikam neodletí a že své peníze už nikdy neuvidí.

 3. Svoboda Odpovědět

  Bych blil…jaky povinný? Prostě se očkovat nechci, na to mam právo. Ať se naockuje ten, co se bojí, a nebo sedí doma…

 4. Tonda Odpovědět

  Tak to se teď tak 10 let nikam letecky nepodívám. No, vlastně se nepodívám asi nikam, pač už se začalo mluvit o tom, že u nás ve firmě budou pracovat jen ti, co jsou očkovaní. Takže zas půjdu na pár let na OSVČ (rukama se snad ještě uživím) a budu mít dost starostí s tím, abych něco vydělal.

  Nejvíc mě baví ty hlášky typu „právě jsem to očkování absolvoval a je to úúúplně v pohodě – všem to doporučuji“, co jsou v každém druhém článku.

  Na to já zas říkám: „V létě jsem nesehnal respirátor, takže jsem bez něj rozebíral azbestovou střechu, a týden na to (zase bez respirátoru) jsem lepil polystyren v podstřeší Thermo-kleberem, a jsu úúúplně v pohodě (akorát jsem teda pár dní kašlal, ale už jsu kompletně OK) – všem to doporučuji!“

 5. Arnošt Odpovědět

  Banda úplných kret….., co už zase chce omezovat lidi, a ty celý svět poslouchá! Na co to očkování bude, když vydrží vlastně jen krátkou dobu? To do sebe ten sajrat budou ti potrefení cpát několik let po sobě? A co když to už zase po roce nebude vůbec k ničemu, když virus zmutuje! Viděli jste, že by nějak zmizela po očkování chřipka? Strýc se nechal před pěti lety naočkovat a za 7 měsíců ji měl a jakou! Hlavně, že ti naši stb-soudruzi si polepší o miliardy na tomto divadle. Chránit ty rizikové je bohužel nenapdalo, tam to nechali několik měsíců být!
  A ti, co něco vybudovali se nechají zničit jak za komunistických zločinců, co kradli v 50.letech! A to jsme si říkali, že patříme mezi chytrý národ? Úplní blbci jsme v České republice, protože místo, aby přišla defenestrace, tak tomu přihlížíme. V zahraničí nás mají za úplné blbce, protože tam alespoň, když něco zavřeli, tak to relativně dobře zaplatili!

 6. František Odpovědět

  Takže manželka, která má jen hloupý telefon a nemá v něm internet, létat nebude moci. A já vzhledem k tomu, že Android je i po čtyřech letech používání pro mne velkou neznámou, než aplikaci najdu, zapnu a obsloužím, budu čtvrt hodiny zdržovat u brány do odbavovací haly…

  1. Věra Odpovědět

   Pane Františku, u nás je to obráceně. Manžel má starý tlačítkový ( jiný nechce) a já mám tzv. chytrý a dopadla bych stejně jako Vy. Ani nevíte, jak jsem ráda, že v tom nejsem sama. 🙂

 7. hurá Odpovědět

  Jsou to hňupové. Pokud to bude v telefonu v aplikaci, tak si půjčím mobil souseda a bude cestovat o 106 na jeho mobil. Nebo si udělám mobil, který pronajmu neočkovaným za 500,- Kč na cestu. A jsem zvědavý, jak budou zjišťovat, čí ten mobil je, když ta simka bude koupená za 250 korun bez registrace.

 8. Věra Odpovědět

  Pane Františku, u nás je to obráceně. Manžel má starý tlačítkový ( jiný nechce) a já mám tzv. chytrý a dopadla bych stejně jako Vy. Ani nevíte, jak jsem ráda, že v tom nejsem sama. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *