Před Vánoci se množí podvody. Lupiči zneužívají Alzu

podvod

Kybernetických útoků v poslední době stále více přibývá, a nevyhnuly se ani tak známé značce jako je Alza. Ta před Vánoci odesílá lidem velké množství poctivých vánočních balíčků.  Současně jim ale také mohou přijít SMS s jiným cílem, než je způsobit radost pod vánočním stromkem. A s těmito zprávami nemá Alza společného vůbec nic.

Ne vždy je Alza skutečně Alza

Útoky jsou zaměřené na zákazníky s cílem získat jejich citlivé údaje, především pak údaje platební. Podvodníci se maskují jménem Alza, aby mohli důvěřivosti lidí využít ve svůj prospěch na maximum. Podvody tohoto typu nejsou žádnou novinkou. Nyní, ve vánočním čase, dochází však k těmto incidentům stále častěji.

Zprávy, které lidem do mailů často přicházejí, obsahují informace o údajném zrušení platby a vracení peněz pod hlavičkou jménem Alza. Nechybí samozřejmě ani evergreen, tedy falešná nabídka výhodně zlevněného zboží.

Maily přitom vypadají stále více realisticky a tak, jako by skutečně od Alzy přišly. Důvěřiví zákazníci podvodníkům proto mnohdy skutečně naletí a stihnou vyplnit veškeré osobní údaje. Většinou jsou brzy přesměrování na internetovou adresu, kde je již vyžadováno zadání platebních údajů.

podvod

Foto: Pixabay

Podvody i na bazarech

Alza ale nově slouží podvodníkům jako zástěrka i na bazarových tržištích. Z důvěřivých poctivců lákají peníze jako falešní zástupci některých e-shopů Alza. Pokud jim uvěří, lidé raketovou rychlostí přijdou o své peníze. Ani v jednom z případů nejde o nic nového, podobné taktiky volí zloději již dlouho. Právě zneužití jména Alzy je ale nyní velmi časté.

Podvodníci se neštítí používat ani jména dalších firem či známých osobností nebo serverů jako jsou například novinky.cz apod. Podvody jsou velmi promakané, neposílají se jen prostřednictvím mailů, ale žádat o peníze se podvodníci nestydí ani telefonicky. Lidé by se tak měli při každém nákupu mít více na pozoru, obzvláště v době Vánoc.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/vanoce-vyherni-zpravy-i-zrusene-platby-podvodu-pod-hlavickou-alzy-pribyva-40453055

https://insmart.cz/falesny-email-od-alza-cz-vanoce-podvod/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.