Důchod

Pravidla předčasného důchodu 2021

Pokud přemýšlíte o tom, že byste v následujícím roce odešli do takzvaného předčasného důchodu, určitě je dobré toto promyslet. Dnes totiž rozebereme konkrétní pravidla takového odchodu pro rok 2021 a zesumírujeme, komu se takový odchod vyplatí, a komu spíše ne.

Kdy lze do předčasného důchodu odejít?

Jaká jsou pravidla pro okamžik odchodu do předčasného starobního důchodu? Teoreticky lze váš důchod takto uspíšit až o 5 let. V dnešní praxi to však ještě nejde, protože standartní doba odchodu do důchodu ještě nedosáhla 65 let a zároveň lze do důchodu nastoupit až po 60. roce života. Pravidla tedy jsou obecně: Kdo má odejít do důchodu dříve než v 63 letech, může odejít do předčasného důchodu až po 60. Tedy maximálně o tři roky dříve. Kdo má odchod do důchodu až po 63. narozeninách, ten může odejít do důchodu až o pět let dřív, nikdy však dříve než opět před hranicí 60 let.

Účast na důchodovém pojištění

Druhá podmínka, samotný věk osoby nestačí. Musíte se také podílet na sociálním pojištění, jehož jednou částí jsou i odvody do důchodového systému státu. Byli-li jste klasicky zaměstnáni, odváděl za vás tyto platby zaměstnavatel. U OSVČ si musí odvádět tyto částky do státní kasy sami. Pro obě skupiny lidí však platí, že do důchodu můžete odejít až tehdy, je-li vaše účast v systému delší než 30 let, nebo 35 let, pokud chcete započítat i náhradní dobu. Náhradní dobou jsou období, kdy jste nebyl ani zaměstnaní ani podnikající a pojištění za vás platil někdo jiný. Jde například o péči o dítě, pobírání invalidního důchodu III. stupně, doba, kdy jste byli evidováni na úřadu práce a podobně.

Krácení důchodu

Pokud splňujete všechny výše zmíněné podmínky, pak můžete jít do předčasného důchodu. Jak asi tušíte, výše vašeho měsíčního starobního důchodu se bude krátit. O kolik?  Vaše procentní výměra důchodu se posuzuje, z hrubých výdělků rozhodného období (rozhodné období pro osoby odcházející do důchodu v roce 2021 budou léta 1986 – 2020). Tato vypočtená procentní výměra (která je jednou z dvou složek starobního důchodu) se pak poměrně krátí za každých započatých 90 dní, které vám zbývaly do doby, kdy jste měli standardně odejít do penze. Krácení je následující:

  • 0,9 % výpočtového základu za prvních 360 dní,
  • 1,2 % výpočtového základu za dny od 361. kalendářního dne do 720.,
  • 1,5 % výpočtového základu za dny po 721. kalendářním dni.

Po takto zkrácené procentní výměře se k částce přičte základní výměra pro všechny důchodce stejná. V roce 2021 jde o 3550 Kč. Tato zkrácená částka se již pobírá po celou dobu penze. Zákonná valorizace a zvyšování důchodů se však vztahuje i na osoby v předčasném důchodu. Jestli se tedy předčasný důchod vyplatí záleží zejména na tom, kolik během penze vyberete z důchodového systému peníze. Oficiální zpráva z roku 2014 však konstatuje, že až polovině lidí se tato možnost vyplatí. ČSSZ pak upozorňuje, že je dobré konkrétní situaci vždy probrat na okresní pobočce ČSSZ.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *