01_karta

Nová pravidla pro platby kartou na internetu

Nakupování na internetu se stalo naprosto běžnou součástí našeho zákaznického chování a jeho podíl neustále roste. Velmi těsně je s ním samozřejmě spojeno i placení kartou v online prostředí. To dozná od 1. ledna 2021 podstatné změny, neboť v evropském prostoru začnou platit nová pravidla pro zabezpečení plateb. Ta k současnému zabezpečení přidá další vrstvu. Banky se budou samozřejmě snažit, aby to pro zákazníka znamenalo co nejmenší komplikaci. A díky moderním technologiím se klienti skutečně nemusí příliš bát toho, že by měli s novými pravidly problémy.

SMS už nestačí

Větší zabezpečení online plateb kartou vyžaduje od nového roku Evropská unie, samotné banky ale uvažují stejně a nové způsoby zabezpečení samy aktivně prosazují. V reálu to bude znamenat, že přestane dostačovat současné ověření platby prostřednictvím kódu zaslaného SMS zprávou.

Další ověření totožnosti plátce bude moci mít různou podobu. Klient bude mít také na výběr, kterou z nich využije. Banky se navíc snaží nabídnout možnosti, které by ještě nedávno patřily maximálně do sci-fi filmů.

02_karta

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak budeme ověřovat?

K obligátnímu zadání informací o platební kartě a SMS zprávě přibyde další zabezpečovací prvek. Asi nejvíce lidí využije možnost ověření platby prostřednictvím klíče, který je součástí mobilních aplikací té či oné banky. Aktivovat jej bude možné např. otiskem prstu či skenem obličeje. Některé banky (týká se to např. České spořitelny) pak oznámily i zapojení tzv. behaviorální biometrie.

Tato metoda spočívá v tom, že banka neustále monitoruje a vyhodnocuje chování klienta v souvislosti s nakupováním. Každý nový nákup potom s jeho profilem porovná a vyhodnotí, zda odpovídá běžným zvyklostem klienta. Pokud ano, platba bude automaticky pokračovat, pokud ne, bude klient vyzván k využití dalšího způsobu ověření. Mezi znaky, které budou součástí platebního profilu klienta může být způsob zadávání SMS kódu, seznam obchodů, na kterých na internetu nakupuje, běžné částky, za které nakupuje a mnoho dalších. Jejich přesný seznam si banky budou samozřejmě hlídat.

ePIN

Výše popsané možnosti vštšinou úzce souvisí s mobilní aplikací konkrétní banky. Pro ty, kdo ji používat nemohou nebo nechtějí, bude připraven způsobověřování plateb skrze tzv. ePIN. Bude se jednat o další kód, který bude klient při platbě kartou na internetu zadávat. Svůj ePIN pak získá např. v internetovém bankovnictví nebo v bankomatu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

6 komentářů

 1. Tomáš Odpovědět

  Vše je uzpůsobeno pro „chytré mobily“, ale co my (65+) kteří ho nemáme a z pochopitelných důvodů nechceme? Bude ePIN zdarma? Přišel mi dotazník, jestli budu ochoten za něj platit 150 Kč/měsíčně. Ne, nebudu, vrátím se k „hrníčku v kredenci“.

 2. astv Odpovědět

  Ono by stačilo, kdyby vyžadovaly aspoň ten sms pin. Platil jsem na internetu a tam je nutno zadat 3místné číslo ze zadní strany karty. Najednou jsem ve výpisu zjistil, že mi chybí asi 800 Kč, údajně nákup u americké textilní firmy. Tak jsem se ohradil, že jsem nic neobjednal ( volal jsem do banky ) a že mi nepřišla žádná sms na potvrzení platby.
  Banka mi odpověděla, že prodejce si nepřál, aby se mě ptali. Nevěřil jsem vlastním uším.
  Prodejce si nepřál !!!
  Musel psát do Ameriky a žádat o vrácení. Nějaká žena mi odpověděla, že mi tu platbu vrátí. Mezitím i technická podpora banky šla po své linii a společně jsme tu ženu přiměli, že mi peníze byly vráceny. Od té doby mám na placení zvláštní účet a na něm vždy pouze 20 Kč přes částku, kterou potřebuji platit. Žádná mobilní aplikace není bezpečná a všechny lze nabourat. Jen by stačilo, kdyby bezvýhradně každá platba vyžadovala souhlas vlastníka účtu.

 3. Nakobyl Odpovědět

  Tak jsem se dozvěděl jen to, že budu bankou ještě více hlídán a z mého konání budou těžit další a další. Takže takovou službu využívat nebudu. Nakonec má jen debilní telefon

 4. Odpovědět

  banky a kampeličky jsou často soukromé, budou sbírat Vaše údaje, budou vědět, co máte k večeři. To pak dají unii a ta to dá dál do USA. Stejně, jako je to na letišti i když letíte za roh. Všechno budou vědět a všude na to může někdo koukat.

 5. Ing.Štolfa Odpovědět

  Bude se to týkat i nákupu přímo na prodějně ?
  Slyšel jsem takové zvěsti.
  Co si potom počne TZP/P klient,který pověří svou pečovatelku nákupem plně ji důvěřuje,takže ji ji svěří kartu i PIN kogem.
  Odpovězte LASKAVE !!!!!!!!!!

 6. Odpovědět

  Ne nebude, protože by to nehorázně zdrželo placení, byly by větší fronty, tím pádem by to lidi víc sralo a přestali by platit kartou a banky by přestali vydělávat. To tak ve zkratce… Takže LASKAVĚ pane fejkovy inženýre, používej hlavu ty pako ušatý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *