Pozor, otcové za přítomnost u porodu neplatí

porod

V minulosti bylo samozřejmostí, že se za přítomnost otců u porodů platily nemalé peníze. Být svědkem příchodu nového života, který chtěl prožít i otec dítěte, znamenalo nejprve provést platbu u kasy v porodnici. To je ale nyní minulostí. Nyní se od plateb v porodnicích úplně upustilo, resp. bylo stanoveno, že za ně nemocnice vybírat nesmějí. Praxe ale bývá odlišná, na některých místech se přítomnost třetí osoby totiž stále ještě platí.

Porod na vlastní oči

Na konci dubna tohoto roku vyžadovalo poplatek 18 ze 79 českých porodnic. V těch nejdražších porodnicích vyšel otce porod v přímém přenosu na 500-1100 Kč. Mít u sebe třetí blízkou osobu je přitom právo každé rodičky. Otec nebo někdo jiný blízký musí pouze plně respektovat řád nemocnice a nesmí např. v případě komplikovaného porodu nijak zasahovat do péče zdravotníků.

Požadovat mohou nemocnice po otci pouze poplatek za občerstvení, použití relaxačních pomůcek, použití přikrývek atd., to vše pouze v přiměřené míře. Pokud otec prochází předporodním školením, mohou i za tento manévr nemocnice požadovat finanční částku.

porod

Foto: Pixabay

Platba za přítomnost u porodu

Platba za přítomnost u porodu by ze strany nemocnice neměla být v dnešní době nikdy vyžadována. Doplňkové platby, tak jak jsou popsané výše, musí být předem stanovené a měla by být v každém případě férová. Dále by už měla zůstat neměnná.

Se zrušením poplatku za přítomnost otce u porodu souhlasí i Ministerstvo zdravotnictví a potvrzuje jej. Nemocnice tak za přítomnost otce u porodu nemá právo vyžadovat žádné peníze a to ani po jiných blízkých osobách, které rodičku během porodu navštíví.

Zdroje informací: https://www.ochrance.cz/aktualne/platby_za_pritomnost_otcu_a_dalsich_osob_u_porodu_jsou_uz_v_mnoha_porodnicich_minulosti/

https://www.denik.cz/zdravi/otec-u-porodu-pritomnost-zdravotnictvi-porodnictvi-20230224.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.