Pozor na používání obrázku z internetu, hrozí vysoké pokuty

Zakládáte zpravodajský web nebo společnost, k níž byste rádi připojili také internetové stránky? V tom případě budete pro svou prezentaci určitě potřebovat kvalitní fotografie. Kde je ale legálně vzít? Mnoha lidem postačí pouze hodný strýček Google, kterého poprosí o fotografii s požadovanou tématikou a následně si ji bez váhání stáhnou pro své účely. Na to ale pozor. Na snímek se samozřejmě vztahují autorská práva a vám tak v případě opětovného použití hrozí opravdu vysoké pokuty. V tomto článku vám poradíme, jak se budoucím problémům vyvarovat.

Sdílení bez souhlasu autora je hrubým porušením autorských práv

Ochrana se na každé autorské dílo vztahuje zcela automaticky, takže fotografie nemusí být nijak speciálně označena. Všechno na internetu má svého tvůrce a ten si jako takový může nárokovat náhradu škody, pokud s jeho prací budete bez souhlasu nakládat. V nejlepším případě bude požadovat pouze stažení fotografie z oběhu a písemnou či ústní omluvu. V té horší verzi vás pak připraví až o desítky tisíc korun.

Vlastní fotografie je nejlepším řešením

Pokud se rozhodnete začít s podnikáním na internetu, určitě se vyplatí vsadit na vlastní fotografie. Ty vám totiž zajistí nejen potřebnou originalitu ve vyhledávačích, ale také legalitu vašeho počínání. Autorská práva patří vám, čili se s nikým nemůžete dostat do křížku. Samozřejmě, že ne každý z nás má talent stát se prakticky ze dne na den kvalitní fotografem. V současnosti ovšem existuje řada programů, které podstatnou část práce odvedou za vás.

Můžete vsadit také na profesionála, jehož poprosíte o zhotovení prodejních fotek. Sice je jeho práce zpoplatněna, ale výsledek za to určitě stojí.

Placené fotobanky vám také pomohou

Existují webové stránky, které potenciálním zákazníkům nabízejí opravdu širokou škálu různorodých fotografií za vcelku rozumnou cenu. Většina z nich pak poskytuje měsíční paušály, které jsou ve finále mnohem výhodnější než postupné platby za fotografie. Největšími hráči na trhu jsou aktuálně:

  • Shutterstock
  • Adobe Stock
  • iStock
  • Fotobanka České tiskové kanceláře ČTK

Fotobanky, v nichž nezaplatíte vůbec nic

V online prostoru se nachází i takové fotobanky, kde je stažení jakékoli fotografie a její opětovné použití naprosto legální a zdarma. Rozsah snímků sice není nijak zvlášť oslnivý a aktuální dění pomocí nich nenastíníte, nicméně  pro začátek bohatě postačí. Kladného hodnocení se dostává například:

  • Pixabay
  • Pexels
  • Unsplash
  • Fancycrave
David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.