Pozor na dopravní nehody a jejich následné odškodnění v zahraničí

Favoritem dnešní doby jsou zcela jednoznačně dovolené v zahraničních destinací. Koupání v průzračném moři či výšlapy po ohromných skaliskách, které se v naší zemi nevyskytují, jsou skutečně lákavou vidinou, k níž se přiklání mnoho občanů České republiky. Většinou pak na zvolenou destinaci zamíří na vlastní náklady a vlastním vozidlem namísto toho, aby se mačkali někde v přeplněných a nepohodlných autobusech, kde navíc nebudou páni svého času. Ale pozor, nebezpečí dopravních nehod na vás číhá i v cizině. Co dělat proto, abyste vinou špatné informovanosti nepřišli o odškodné? Jsou věci, na které je potřeba klást opravdu velký důraz.

Kvalitní pojištění je základem budoucí spokojenosti

Pokud se rozhodnete odcestovat na nějaký čas do zahraničí, samozřejmě je v prvé řadě potřeba si sjednat kvalitní cestovní pojištění a určitě se vyplatí myslet i na pojištění vozidla jako takového. Řada lidí se spoléhá na štěstí a doufá, že se jim při cestě tam či zpátky nic špatného nestane. Opravdu chcete patřit mezi ně? Určitou formu cestovního pojištění sice poskytují kreditní karty sami o sobě, nicméně ve většině případů nekryjí nepříjemnosti, které vás mohou potkat. Pak se žádného odškodnění nedomůžete.

Každá země může mít jiná pravidla pro odškodnění při nehodě

Ve všech zemích spadajících do Evropské Unie platí, že škoda na vozidle je hrazena vždy ze strany viníka nehody. Každý stát má podmínky zakotvené v zákoně a ty se mohou zpravidla výrazně lišit. Pokud nejste jazykově a odborně natolik vybaveni, abyste si informace dohledali sami, vyplatí se vyhledat pomoc. Odborníci se pak shodují, že náhradu škody lze čerpat ze strany viníka, cestovního pojištění a dokonce i ze soukromé úrazové pojistky. Pravidla konkrétních států se také liší z hlediska promlčecí lhůty, o čemž je také dobré mít povědomí dopředu.

Uchovejte si veškerou dokumentaci a nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

Pokud dojde k nehodě v zahraničí, je potřeba si uchovat všechny důležité dokumenty, které se dané situace týkaly. To znamená, že nesmíte ztratit lékařské zprávy, posudky, informace o opravách vozidla či nákladech vynaložených na cestu do nemocnice.

Pokud vám protistrana poskytne k podepsání nějaké dokumenty, o jejichž významu nebudete stoprocentně přesvědčeni, raději nic nepodepisujte. Obraťte se na asistenční službu nebo české úřady, které vám pomohou. Může se totiž stát, že se nevědomky zřeknete jakéhokoli nároku na odškodnění nebo přijmete vinu na sebe, ačkoli jste ve skutečnosti poškození.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.