I děti dnes mohou využívat své vlastní platební karty

Rodiče, kteří chtějí kontrolovat výdaje svého potomka, dnes mohou využít jednoduchý nástroj v podobě platebních karet pro mladistvé. Dvě banky na českém trhu (Komerční banka a Creditas) poskytují debetní platební karty již pro šestileté děti. Dalších sedm velkých bankovních subjektů pak operuje s platebními kartami pro děti ve věku minimálně osmi let. Je to dobře, nebo špatně? Na tuto problematiku jsme si rozhodli posvítit v následujících řádcích.

Výhody spočívají zejména v kontrole rodičů

Jak už jsme zmínili v úvodní pasáži, tak platební karty pro děti jsou výhodné zejména z pohledu rodičů, kteří by si rádi udělali přehled o výdajích svého potomka. Hotovost mohou děti utratit za hlouposti nebo nezdravé sladkosti, když zrovna nejsou pod dozorem dospělého. Díky online výpisu plateb kartou v internetovém bankovnictví se o tomto jejich počínání rodiče okamžitě dozvědí a mohou mu tak učinit razantní přítrž.

Dále hodnotíme pozitivně, že dětské platební karty nefungují stejně jako kreditní, čili nemohou spadnout do záporných čísel. Dítěti prostě „nahrajete“ určitý finanční limit, který nesmí přesáhnout. Tečka. V neposlední řadě se dá za benefit považovat také jednodušší manipulace. Mince mohou být na dítě těžké, zatímco karta neváží v podstatě nic.

Nevýhody platebních karet pro ty nejmenší z nás

Dětský mozek je ještě v mnoha ohledech nevyvinutý a finanční problematika je na něj příliš složitá. Když dítěti hned od útlého mládí odepřete hotovost, může se stát, že v budoucnu si nebude vážit hodnoty peněz. Karta je pro něj totiž jakýmsi abstraktním platidlem, pod kterým si nedokáže představit skutečnou hodnotu číslic. V tomto směru tedy bankovky a mince jasně vítězí.

Pokud bude dítě od šesti nebo osmi let operovat pouze s platební kartou, jednoduše se nenaučí šetřit ani dávat peníze stranou, jak se říká, na horší časy. Kvůli tomu se může v dospělém věku dostat do zbytečných finančních problémů.

Kdy je tedy vhodné zařídit dítěti platební kartu

Většina odborníků se shoduje, že s využíváním platebních karet by děti měly začínat s úderem druhého stupně základní školy, kdy je jejich abstraktní myšlení mnohem rozvinutější. Samozřejmě ale nelze udávat žádný univerzální věk, jelikož je každý z nás originál a tím pádem potřebujeme i rozdílný čas na pochopení určitých věcí.

Ještě předtím, než dítěti zařídíte první bankovní účet společně s debetní kartou, vyplatí se jej nejprve seznámit s bankovkami a mincemi. Na nich si váš potomek jednoduše vyzkouší, jak by měl hospodařit, aby s penězi vyšel kupříkladu na celý jeden týden. Když vycítíte, že nastala správná chvíle pro složitější úkony, můžete přikročit k pořízení bezhotovostního platidla. Jinak se ale rozhodně neukvapujte, abyste ve výsledku nelitovali.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.