autonehoda

Povinná ručení zdražují, nehod je více

Pokud máte v plánu v této době sjednávat nové povinné ručení, možná vás překvapí, že s podobnými podmínkami budete mít vyšší cenu tohoto pojišťovacího produktu, který je v České republice ze zákona povinný. Obecně povinná ručení zdražují a my se na tuto problematiku teď podíváme zblízka. Pojďme na to!

Průměrná cena roste

Povinné ručení na českém trhu, hraje významnou roli. Hlavně z důvodu toho, že jej musí mít sjednané každý majitel vozidla. Za poslední rok se zvýšila hodnota průměrné roční ceny o 4 procenta. Nyní je tato průměrná cena 2 969 Kč. Alespoň tak to uvádí Česká asociace pojišťoven a Česká kancelář pojistitelů v nových statistikách. Částka vychází ze všech uzavřených smluv. ne tedy jenom z nových smluv či u smluv u nových aut.

Proč se cena zvyšuje?

Co vlastně stojí za tímto jevem? Faktorů je hned několik. Jednu z hlavních rolí určitě sehrává zvyšování finanční náročnosti škod. To znamená, že škody u nehod jsou prostě vyšší než v minulosti. Taková průměrná škoda, kterou musí poté pojišťovny likvidovat, vzrostla o 6,9 procenta. Dále se také zvyšuje průměrná výše nároku u újmy na zdravé. Při indexaci této hodnoty průměrnou mzdou se dostáváme na nárůst o skoro 8 procent. Průměrná škoda na majetku je v současnosti asi 45 tisíc Kč, újma na zdraví pak asi 420 tisíc Kč.

Ceny pojištění rostou méně než škody

Průměrná výše škody však roste více než ceny povinných ručení. V této situaci tak můžeme být rádi, že tyto dvě hodnoty nejsou přímo úměrné. Jak je to vlastně možné? Ceny povinného ručení jsou relativně nízké (s ohledem na stávající růst průměrné výše škody) i z důvodů velké konkurence na pojišťovnickém trhu a u produktu povinného ručení jako takového. Mnoho let mluví pojišťovny o výraznějším zvyšování cen, avšak realita nikdy není tak dramatická. Navíc dané zvyšování více pocítí rizikové skupiny řidičů.

 

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *