Povede se vydražit nejstarší knihu historie? Padne miliarda?

knihy

Staré knihy jsou velmi ceněným artiklem a patří mezi nejdražší historické artefakty. Nezřídka se tak v nabídce aukčních síní objevují extrémně cenné tisky, které posléze získají ti, kteří jsou schopni a ochotni zaplatit i extrémní částky. Nyní se čeká na to, zda padne historický rekord a bude vydražena nejdražší cena v historii.

Codex Sassoon a její dražba

Téměř tisíc let starý a překvapivě také téměř kompletní rukopis, který má podobu nejstarší hebrejské bible a je označován jako tzv. Codex Sassoon, má pro řadu historiků a vůbec celé lidstvo nevyčíslitelnou historickou cenu. Svazek téměř kompletního rukopisu bude však brzy vydražen a cenovku dostane. Odhaduje se, že cena po vydražení by se měla pohybovat kolem 30-50 milionů dolarů, tedy v přepočtu až přes jednu celou miliardu korun.

aukce

Foto: Pixabay

Co je to za knihu?

Bible obsahuje na 400 velkých pergamenových listů a obsahuje téměř celý spis hebrejské bible. Bible bude dána do oběhu po téměř čtyřiceti letech, kdy byla naposledy přístupná veřejnosti. Po požáru syrské knihovny ve 13. nebo 14. století, kde byla původně uložena, byla Bible považována za ztracenou.

Pro svět jí znovuobjevil britský sběratel David Solomon Sassoon v roce 1929. Nyní ale získá nového majitele. Ten si však bude muset připravit opravdu tučnou částku a možná, že bude muset utratit i více, než miliardu korun.

Hebrejskou Bibli draží známá britská aukční síň Sotheby´s.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/bible-aukce-drazba-hebrejska-new-york-sotheby-s.A230216_142516_eko-zahranicni_jadv

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/hebrejska-bible-drazba_2302161027_cen

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.